Kobani den kaçan Kürtlerin dostu Türkiye dir

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kobani den kaçan Kürtlerin dışarıdan kimse kalıcı olarak dostu olmaz. Kobani den kaçan Kürtlerin dostu varsa yine Türkiye dir dedi.\r\n

Kobani den kaçan Kürtlerin dostu Türkiye dir
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 18 Eylül den itibaren Suriye den gelenlerin sayısının 142 bine ulaştığını, Türkiye nin yeni göç dalgasına hazır olduğunu bildirdi.

Kurtulmuş, TGRT Haber televizyonunda canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Türkiye nin Suriye de güvenli bölge kurulmasına ilişkin talebinin sorulması üzerine Kurtulmuş, tampon bölgenin de uçuşa yasak bölgenin de BM kararı gerektirdiğini söyledi.

Uluslararası hukuk bakımından her iki kararın da BM tarafından onaylanması gerektiğine işaret eden Kurtulmuş, Başından beri orada bir tampon bölge oluşturulmuş olsaydı IŞİD denilen varlık bu kadar rahat hareket etmiyor olacaktı diye konuştu. 

Bu sistem böyle devam etmez

Çok geniş bir coğrafyada bir düzensizlik halinin hakim olduğunu anlatan Kurtulmuş, önce BM Güvenlik Konseyinin düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Kurtulmuş, Kim Güvenlik Konseyinde herhangi desteğe sahipse, arkasında dayısı, ağabeyi varsa istediğini yapıyor. Dolayısıyla bu sistem böyle devam etmez değerlendirmesinde bulundu.

Bu coğrafyanın insanlarının akıllarını başlarına toplamak zorunda olduğunu belirten Kurtulmuş, Herkes şunu bilsin ki Kobani den kaçan Kürtlerin dışarıdan kimse kalıcı olarak dostu olmaz. Kobani den kaçan Kürtlerin dostu varsa onlar yine Türkiye dir dedi.

Yeni göç dalgasına hazırız

Kurtulmuş, Bir güç Irak ın kuzeyindeki Kürtlerle Türkiye yi karşı karşıya getirmek için bir çaba içinde mi sorusunu yanıtlarken, şunları kaydetti:

Tabii olabilir ama biz mesela gelen insanlarla konuştuk, ziyaret ettiklerimizin çoğu Allah razı olsun Türkiye den, böyle bir imkanı bize tanıdınız. Biz rakam veriyoruz, 1,5 milyon mülteci diyoruz. Onların bir kısmı belki iyi şartlarda, ilk zamanlarda gelenler arabalarıyla falan rahat sınır kapılarından geçti, pasaportlarıyla geldi. Ama özellikle 18 inden itibaren gelenleri orada gördüğümüz zaman, 142 bin kişi.

Yeni göç dalgası da beklediklerini ifade eden Kurtulmuş, buna hazır olup olmadıklarına ilişkin soruyu, Hazırız tabii şeklinde yanıtladı.

Çözüm süreci

Kurtulmuş, Türkiye de büyük çoğunluğun çözüm sürecine destek verdiğini, azınlık da olsa içeriden ve dışarıdan bazı çevrelerin ise bu sorunun bitmesini istemediğini dile getirdi.

HDP de istemiyor listesine dahil edilebilir mi sorusu üzerine Kurtulmuş, Belki HDP nin içinde de bu sürecin olumlu anlamda bitmesini istemeyenler olabilir ama bütünüyle asla bunu söylemem. Çünkü HDP nin içinde de barış isteyen, bu işin bir an önce bitmesini isteyen insanlar var değerlendirmesinde bulundu.

Yargı camiası büyük oranda paralel tehdidi gördü

Yargıda paralel tehdidin devam edip etmediğine ilişkin soruyu yanıtlarken Kurtulmuş, Devam ediyor. Yargıtay seçimleri bir tek şekilde bunu ortaya koydu. Sonuçta yargı camiasının büyük oranda gerçekten bu paralel tehdidi gördüğünü biliyoruz. Birtakım manipülasyonlarla Yargıtayda böyle bir seçim sonucu alınmış olabilir ama ben hakimler ve savcılar kısmında aynı sonucun alınmayacağını biliyorum diye konuştu.

Ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin muhalefetin eleştirilerinin sorulması üzerine Kurtulmuş, şunları kaydetti:

El insaf diyorum, yeter, bu milletin kılık kıyafetiyle uğraşmanın hiçbir anlamı yoktur. Bunlardan artık muhalefetin vazgeçmesi lazım. Milletin dikine dikine, tersine gitmekte onlar açısından da fayda yok. Milletin büyük çoğunluğu böyle bir şeyi zaten bekliyordu. Biz de zaten bir siyasi dayatmayla bunu ortaya koymuş değiliz. Milletin beklentilerinin bir sonucudur, doğru bir adımdır.

Kurtulmuş, 2 Ekimde Meclise gelecek tezkerenin önceki tezkerelerden farklı olacak mı, askeri anlamda yeni bir ekleme yapılacak mı sorusu üzerine, Türkiye nin kendi güvenliğini emniyet altına alacak her türlü adımı atacağını bildirdi.

Bunların, usulüne uygun olarak Suriye ve Irak ın ayrı ayrı tezkereler olarak geleceğini ifade eden Kurtulmuş, Zaten şu anda var bir tezkere. Ya tezkere olduğu gibi devam eder ya da yeni ihtiyaçlar varsa onlara göre revize edilir dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

1 AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

2 Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

3 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

4 Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

Kendine yeten kulüp

5 Kendine yeten kulüp

Samsun'da seçim yarışı hızlandı

6 Samsun'da seçim yarışı hızlandı

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

7 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

8 Yılport Samsunspor'a ceza

Yılport Samsunspor'da forma savaşı

9 Yılport Samsunspor'da forma savaşı

CHP' de toplu istifa!

10 CHP' de toplu istifa!