AK Parti Bilgi Evleri ni yaygınlaştıracak

AK Parti Yerel Yönetimlerde Gençlik ve Eğitim Politikaları Çalıştayı nda, Gençlik ve Eğitim destek programlarının, Bilgi Evleri adıyla, başkanı AK Parti li olan belediyelerde yaygınlaştırılması önerildi.\r\n

AK Parti Bilgi Evleri ni yaygınlaştıracak
AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığınca düzenlenen Yerel Yönetimlerde Gençlik ve Eğitim Politikaları Çalıştayı nda, Gençlik ve Eğitim destek programlarının, Bilgi Evleri adıyla, başkanı AK Parti li olan belediyelerde yaygınlaştırılması önerildi.

Çalıştayın sonuç raporuna ilişkin bilgi verilen AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının yazılı açıklamasında,  Eğitim ve Gençlik Destek Programları ile 5-15 yaş grubu başta olmak üzere çocuk ile gençlerin eğitim ve gelişimlerine katkıda bulunulduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, çalıştayda, bugüne kadar yürütülen hizmetlerin daha verimli olabilmesi için nelerin yapılması gerektiği, başarılı örnek uygulamaların yaygınlaştırılması, öncelikli hedef kitlesinin kimler olması, eğitim, içerik ve yöntemin nasıl oluşturulması gerektiği müzakere edildi.

Belediyelerin yetki sınırlarında, gençleri tehdit eden her türlü zararlı alışkanlık ve bağımlılıklara karşı doğrudan ilişkili kurumlarla ve yerel sivil toplum kuruluşlarıyla daha güçlü ilişkilerin kurulması ve iş birliğinin yapılması hususu özellikle vurgulandı.

Müzakere edilen konuların nihai raporu daha sonra yayınlanacak çalıştayda; Gençlik ve Eğitim destek programlarının Bilgi Evleri adıyla, başkanı AK Parti li olan belediyelerde yaygınlaştırılması, Bilgi Evleri-Gençlik Merkezleri gibi uygulamaların daha etkin işletilebilmesi için belediyelerin yönetim yapılarında müstakil birimler haline getirilmesi müzakere edildi. Programların uygulanmasında Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, STK larla etkin iş birliğine gidilmesi, destek programları için şehrin ihtiyaçları ve mevcut eğitim imkanları dikkate alınarak Eğitim ve Gençlik Strateji Belgesi hazırlanması gündeme getirildi.

Belediyelerin zararlı alışkanlıklar ve madde bağımlılığı ile mücadele politikasının da ele alındığı çalıştayda; kurslarını tamamlamış öğrencilere Edinilmiş Eğitimin Tanınması bağlamında belediyelerce verilen sertifikaların ilgili kamu, kurum ve kuruluşlarınca tanınmasının teklif edilmesi, özellikle engelli gençlerin daha rahat istifade edebilmeleri için gereken mekansal düzenlemelerin yapılması, meslek edindirme ve teknik eğitim kurslarının yaygınlaştırılması planlandı.

Madde bağımlılığı ile mücadele politikası

Bilgi Evleri, Gençlik Merkezleri ve belediyelerin gençlik kamplarında madde bağımlılığıyla mücadelede bilgilendirmeler yapılması, zararlı alışkanlıklar ile yapılacak mücadelede bilgilendirici afiş, broşür, billboardların yaygınlaştırılması için belediyelerin destek vermesi, belediyelerin uyuşturucu ile mücadele konusunda hazırlanmış kamu spotlarının kendi web siteleri, toplu taşıma araçları ve kendi denetimlerindeki açık hava mecralarında gösterilmesi ve madde bağımlıları için barınak haline gelen metruk bina gibi yerler için gerekli tedbirlerin alınması da görüşüldü.

Belediyelerin ihtiyaç görülen yerlerde öğrenci yurtları inşa etmesi ve işletmesi de müzakere edilen konular arasında yer aldı.


EN ÇOK OKUNANLAR

ABD, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili nihai bir sonuca varmadı

1 ABD, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili nihai bir sonuca varmadı

Zeytin tarlasında cinayet

2 Zeytin tarlasında cinayet