Tohti nin avukatları temyize başvurdu

Çin de bölücülük suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Uygur akademisyen İlham Tohti nin avukatlarının temyize başvurduğu bildirildi.\r\n

Tohti nin avukatları temyize başvurdu
Çin de bölücülük suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Uygur akademisyen İlham Tohti nin avukatlarının temyize başvurduğu bildirildi.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin hükümeti tarafından bölücülük suçlamasıyla yargılandıktan sonra müebbet hapis cezası alan Uygur akademisyen Tohti nin avukatları, temyize başvurdu.

Çin in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ndeki Urumçi Orta Halk Mahkemesi nde iki gün süren davada Tohti yi müdafa eden avukat Li Fangping,  Tohti nin diğer avukatları ile hazırladıkları 15 sayfalık temyiz dosyasını Tohti ile görüştükten sonra yetkililere ibraz ettiklerini kaydetti.

Hazırlanan temyiz dosyasında, yürütülen tüm usulsüz yargı sürecinin sert bir şekilde kınandığını ifade eden avukat Li, yetkili makamlardan Tohti aleyhindeki tüm suçlamalara karşı beraatını istediklerini vurguladı.

Pekin deki Minzu Üniversitesinde ekonomi profesörü olan 45 yaşındaki Tohti, Pekin de 15 Ocak ta, bölücülük suçlamasıyla gözaltına alınmış, bilgisayarları, cep telefonları ve bazı akademik çalışmalarına el konulmuştu.

Tohti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi ndeki Urumçi Orta Halk Mahkemesi nde geçen hafta iki gün yargılanmış, mahkeme basına ve uluslararası gözlemcilere kapalı yapılmıştı. 

Tohti, iki süren davada hakkındaki tüm suçlamaları reddetmiş ancak mahkeme tarafından tüm mal varlığına el konularak müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

1 2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

Beton mikseri yük trenine çarptı: 2 yaralı

2 Beton mikseri yük trenine çarptı: 2 yaralı

Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

3 Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

TEM'de feci kaza kaza: 1 yaralı

4 TEM'de feci kaza kaza: 1 yaralı

Gümüşhane'de trafik kazası: 6 yaralı

5 Gümüşhane'de trafik kazası: 6 yaralı

Van'da uyuşturucu operasyonları

6 Van'da uyuşturucu operasyonları

İnegöl'de facianın eşiğinden dönüldü

7 İnegöl'de facianın eşiğinden dönüldü

Kontrolden çıkan araç beton bariyerlere çarptı: 1 ağır yaralı

8 Kontrolden çıkan araç beton bariyerlere çarptı: 1 ağır yaralı