Dünya Beş’ten Büyüktür kampanyası başlatıldı

New York ta BM deki karar mekanizmasının demokratikleştirilmesi talebiyle Dünya Beş’ten Büyüktür kampanyası başlatıldı.\r\n

 Dünya Beş’ten Büyüktür kampanyası başlatıldı
New York ta BMGK ya karşı Dünya Beş’ten Büyüktür kampanyası New York ta Birleşmiş Milletler deki (BMGK) karar mekanizmasının demokratikleştirilmesi amacıyla   Dünya Beş’ten Büyüktür kampanyası başlatıldı.

BM 60. Genel Kurul görüşmeleri sırasında, Başkan Obama nın kaldığı otelin hemen karşısındaki Marriot Oteli nde düzenlenen toplantıda, Dünya Beş’ten Büyüktür kampanyasının lansmanı gerçekleştirildi.

Türkiye’den Genç Siviller’in ortağı olduğu uluslararası bir sivil ağ tarafından iki yıl boyunca yürütülecek kampanya için veto hakkına sahip ülkelerden ABD, İngiltere ve Fransa da yayınlanan gazetelere ilan verilmeye başlandı. 

BM ye üye 193 ülke olmasına karşın sadece 5 ülkenin veto yetkisini kendi ulusal çıkarları doğrultusunda kullanmalarıyla uluslararası sorunların çözüm yollarının tıkanmasına neden BM nin siyasi organı BM Güvenlik Konseyi nin (BMGK) yapısını hedef alan Dünya 5 ten Büyüktür kampanyasının tanıtımı, Alamet-i Farika reklam ajansının kampanya için çektiği klibin gösterimiyle başladı. 

Toplantıda konuşan Sana Uddin, BMGK nın üyelerinin 2. Dünya Savaşı ndan itibaren sahip oldukları veto haklarını defalarca kullandıklarını belirtirken, antidemokratik yapıdaki BMGK nın veto hakkı enstrümanıyla insan hakları ve uluslararası hukuk açısından ciddi sorun teşkil ettiğini ifade etti.

Eski dünya düzeninin değişim çağrısının yapılma zamanının geldiğini belirten Uddin, Artık dünyanın beşten büyük olduğunu söyleme zamandır dedi.

Daha sonra söz alan Beybin Somuk ise bugüne kadar BMGK üyelerinin 269 kere veto hakkını kullandığını ve bu kararların hepsinin ülkelerin kaderini etkilediğini ifade etti.  Bir veto hakkının 200 ye yakın devletin toplam oylarından daha büyük olduğunu belirten Somuk, veto hakkı olan 5 ülkenin neden seçildiğinin sorgulanabileceğini belirtti.

Somuk, Dünya Beş’ten Büyüktür kampanyasının İstanbul, Brüksel, Brezilya ve Güney Afrika’da düzenlenecek toplantılarla devam edeceğini belirtti, kampanyaya dünyaca ünlü isimlerin sosyal medyadan desteklerini açıklayacaklarını ifade etti.

Somuk, veto hakkına sahip beş ülkede yayınlanan Washington Post, Le Monde ve Guardian gazetesinde ilanlar verildiğini ancak Moscow Times ve China Daily gazetelerinin ilanı önce yayınlayacaklarını bildirmelerine rağmen son anda yayınlamaktan vazgeçtiklerini söyledi.

Gazetelere verilen ilanda yer alan Dünya Beş’ten Büyüktür başlıklı çağrı metninde, BMGK üyelerinin veto yetkilerinin ulusal çıkarları çerçevesinde kullandıkları belirtilerek, BMGK nın meşruiyetinin artırılması, iyi yönetim ve adil temsil için artık dünyanın beşten büyük olduğunu söyleme zamanıdır ifadesine yer verildi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da BM Genel Kurul undaki konuşmasının bir bölümünde, BMGK nın antidemokratik yapısına dikkat çekerek, Dünya Beşten Büyüktür dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

1 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Temayül tamam, gözler Erdoğan'da

2 Temayül tamam, gözler Erdoğan'da

Egemen Töreli hayatını kaybetti

3 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Taraftar muhteşemdi

4 Taraftar muhteşemdi

Adaylar ve kadrolar

5 Adaylar ve kadrolar

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

6 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Anahtarını unutunca balkondan evine girmek isteyen genç kadın öldü

7 Anahtarını unutunca balkondan evine girmek isteyen genç kadın öldü

Lideri elimizden kaçırdık

8 Lideri elimizden kaçırdık

Tek gayemiz; eser bırakmak

9 Tek gayemiz; eser bırakmak

Samsun'da kaçakçılara darbe

10 Samsun'da kaçakçılara darbe