Husiler devlet televizyonunu teslim etti

Yemen de devlet televizyonunu işgal eden Husi Ensarullah Hareketi üyeleri, kurumdan çekildi.\r\n

Husiler devlet televizyonunu teslim etti
Yemen de devlet televizyonunu işgal eden Husi Ensarullah Hareketi üyeleri, kurumdan çekildi.

Ülkede orduyla girdikleri çatışmaların ardından varılan anlaşmayla daha önce birçok resmi kurumu işgal eden Husiler, bazı kurumları yetkililere teslim etmeye başladı.

Bu çerçevede bir süredir Yemen Radyo ve Televizyon Kurumu nda bulunan silahli Husi militanların, televizyon binasını askeri yetkililere teslim ettiği belirtildi.

Binaya askerlerle giren kurum yetkililer, incelemelerde bulundu. Çatışmalar sırasında hasar gören binada bazı kısımların tahrip olduğu ve kimi cihazların kullanılamaz hale geldiği görüldü.

Husilerin devlet televizyonuna girmesinin ardından Yemen TV nin rutin yayını kesilmişti. Askerlerin TV kanalını kontrol altına almasıyla televizyonur rutin yayın akışının yeniden başladığı görüldü.

Bazı kurumlar hala Husilerin elinde

Öte yandan Başkent Sana nın güneyinde Husi militanlarının arttığı, emniyet birimlerinin ise bazı bölgelerden çekildiği görülüyor. Yerel kaynaklar, Husilerin kentte çok sayıda hükümet, emniyet ve askeri kurumu hala elinde bulundurduğunu belirtiyor.

Aynı kaynaklar, yönetimle yapılan anlaşma öncesinde bir çok kuruma giren Husilerin, başkent Sana da kontrol altına aldıkları askeri noktalardan ele geçirdikleri tank ile çeşitli araç ve teçhizatı Amran kentine götürdüğünü iddia etti.

Yemen de yönetim ile başkent Sana ya giren Husiler arasında 21 Eylül de imzalanan anlaşmada, 3 gün içinde yeni hükumet kurulması, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi nin, hiçbir siyasi partiye üye olmayan birine başbakanlık görevi vermesi, petrol ürünlerine getirilen zammın düşürülmesi, Cumhurbaşkanlığına ayrılıkçı Güney Hareketi ve Husilerden birer yardımcı (müsteşar) atanması ve Husilerin başkent Sana da kurduğu protesto çadırlarının kaldırılması gibi maddeler yer alıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

1 Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

Samsun'da silahlı çatışma: 4 yaralı, 10 gözaltı

2 Samsun'da silahlı çatışma: 4 yaralı, 10 gözaltı

Samsun'a dev demir yolu yatırımı

3 Samsun'a dev demir yolu yatırımı

Başkan İsmail Uyanık dönüyor

4 Başkan İsmail Uyanık dönüyor

Samsun'da gençlerin eğlencesi kötü bitti! 7 yaralı

5 Samsun'da gençlerin eğlencesi kötü bitti! 7 yaralı

Karadeniz'e şehit ateşi düştü

6 Karadeniz'e şehit ateşi düştü

Karadeniz'den hamsi fışkırdı

7 Karadeniz'den hamsi fışkırdı

İdarecilerden değerlendirme

8 İdarecilerden değerlendirme

Samet'in yerine kim oynayacak?

9 Samet'in yerine kim oynayacak?

21 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu!

10 21 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu!