Sınırdaki göç dalgası TBMM komisyonunun gündeminde

Türkiye sınırında yaşanan göç dalgasını yakın takibe alan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Türkmenler, Kürtler ve Yezidiler in durumlarını yerinde incelemek üzere bölgedeki kamplara gidecek.\r\n

Sınırdaki göç dalgası TBMM komisyonunun gündeminde
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde çalışmalarını yürüten Göç Alt Komisyonu, gündemine, Türkiye ye gelen sığınmacıların durumunu aldı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün başkanlığındaki komisyon üyeleri, Kurban Bayramı sonrasında sınır bölgesine giderek, incelemelerde bulunacak, çalışmalarını bir rapor haline getirecek.

Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye nin hiçbir ırk, din, mezhep ayırımı yapmadan herkesi kabul ettiğini ifade etti.

Üstün, göç dalgasıyla gelen Yezidi, Türkmen, Kürtler, Arapların, değişik etnik grup ve mezhepten kişilerin kaldıkları yerleri komisyon olarak inceleyeceklerini belirtti. 

Yapılması gerekenler varsa bunları not alacaklarını dile getiren Üstün, Misafirlerimizin Türkiye de rahat etmesi için ne yapılması gerekiyorsa yerine getirilmesi için çalışmalarımızı Meclis ve komisyon olarak sürdürüyoruz. Çalışmalarımızdan, raporlarımızdan bakanlıklar, AFAD, valilikler yararlanıyor. Bunlar yararlı çalışmalar dedi.

Üstün, komisyonun öncelikle Mardin ve Şırnak a gideceğini, son göç dalgası nedeniyle Şanlıurfa yı da ziyaret edebileceklerini kaydetti.

Çok sayıda kamp bulunduğuna işaret eden Üstün, Biz örnekleme yapmaya çalışacağız, farklı kesimlerin kaldığı kamplara uğramaya çalışacağız. Yezidilerin, Kürtlerin, Türkmenlerin kaldığı yerler var.  Herkesi örneklemeye çalışacağız. Hepsine eşit yakınlıkta olduğumuzu hissettirmek adına, kaldıkları yerlerin kıyaslamasını yapmak adına mümkün olduğu kadar farklı kamplara gitmeyi arzuluyoruz diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

1 2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

Beton mikseri yük trenine çarptı: 2 yaralı

2 Beton mikseri yük trenine çarptı: 2 yaralı

Gümüşhane'de trafik kazası: 6 yaralı

3 Gümüşhane'de trafik kazası: 6 yaralı

Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

4 Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

İnegöl'de facianın eşiğinden dönüldü

5 İnegöl'de facianın eşiğinden dönüldü

TEM'de feci kaza kaza: 1 yaralı

6 TEM'de feci kaza kaza: 1 yaralı

Van'da uyuşturucu operasyonları

7 Van'da uyuşturucu operasyonları