MİMARLIK FAKÜLTESİ’NDEN “SAMSUN KENT EVİ” PROJESİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, mimari tasarım dersi kapsamında, “Kent Evi” adlı bir projeye başladı. \r\n

MİMARLIK FAKÜLTESİ’NDEN “SAMSUN KENT EVİ” PROJESİ
Ünlü Mimar Cengiz Bektaş, Amerikalı Prof. Dr. Alfred Simon ve Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu’nun da verdiği destekle çalışmalarını sürdüren OMÜ Mimarlık Fakültesi bu yıl yeni bir proje yürütüyor. Mimari tasarım II dersi kapsamında, Samsun Fuar alanı ile Sevgi Kafe arasında, sahilin gerisinde kalan kullanımsız bölgeye yaşam kazandırmak üzere hazırlanan Samsun Kent Evi projesine yönelik olarak, 8 kişilik öğretim elemanı grubu ve 45 öğrenci bölgede incelemelerde bulundu.
Proje koordinatörü Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. Derya Oktay’ın verdiği bilgilere göre, söz konusu Kent Evi Projesi Samsun halkının farklı sosyal-kültürel-rekreatif gereksinmelerini karşılayacak ve her kesimden kentlinin bir araya gelip kaynaşmasını kolaylaştırıcı özellikte olacak. Projenin hedefine ulaşabilmesi için, OMÜ Mimarlık Fakültesi’nin vizyonuna uygun olarak yerel, doğal, kültürel ve yapısal çevreyi dikkate alan, araştırma ve analizlere dayalı sürdürülebilir ve esnek tasarım stratejileri izlenecek.
Yerel yönetimler tarafından Samsun’da gerçekleştirilen projelere dikkat çeken Prof. Dr. Derya Oktay, “Samsun Büyükşehir Belediyesi çok aktif çalışıyor; sürekli projeler üretiyor. Ancak önerilen projelerin çoğu (Atakum sahil düzenlemesi hariç), çevre verilerini, halkın istek, alışkanlık ve beklentilerini dikkate almadan tasarlandığı için, uygulama sonrasında, kullanılmayan, kentlilerin yaşamına katılamayan alanlar olarak kalıyor. O zaman da harcanan emek ve kaynaklara yazık oluyor. Bu tür projelerin, Batı’da olduğu gibi, mutlaka üniversitedeki ilgili uzmanlarla işbirliği içinde gerçekleştirilmesi gerekiyor” dedi.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Boğazı kesilerek öldürüldü

1 Boğazı kesilerek öldürüldü

Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

2 Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

3 Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

Cinayet zanlıları yakalandı

4 Cinayet zanlıları yakalandı

Tır hafif ticari araca arkadan çarptı: 2 yaralı

5 Tır hafif ticari araca arkadan çarptı: 2 yaralı

Evcil hayvanlar yangında telef oldu

6 Evcil hayvanlar yangında telef oldu

Bakkal yangında kül olurken itfaiye aracı dar sokaklardan geçemedi

7 Bakkal yangında kül olurken itfaiye aracı dar sokaklardan geçemedi

Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı

8 Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı

Elektrik direğine çarpan minibüs parçalandı: 2 ölü

9 Elektrik direğine çarpan minibüs parçalandı: 2 ölü

Kontrolünü kaybetti, karşı şeritten gelen 2 araca çarptı

10 Kontrolünü kaybetti, karşı şeritten gelen 2 araca çarptı