TOKAT TARİHİ VE KÜLTÜRÜ” SEMPOZYUMU

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan “Tokat Tarihi ve Kültürü” konulu sempozyumu Taşlıçiftlik Kampüsü nde başladı. \r\n

 TOKAT TARİHİ VE KÜLTÜRÜ” SEMPOZYUMU
Tokat’ta iki gün sürecek olan sempozyumun açılış törenine Vali Cevdet Can’ın yanı sıra eski Devlet Bakanı Metin Gürdere, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve çok sayıda davetli katıldı. Sempozyum Komisyon Başkanı Prof. Dr. Ali Açıkel, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in ardından kürsüye gelen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kentin tarihi ve turizm değerlerini dile getirerek, “Gazi Osman Paşa’nın mührünü vurduğu bu destansı şehrimizde, böylesine yararlı bir sempozyumu icra etmenin mutluluğu ve sizlerle bir arada olmanın onuru içerisindeyiz. Bu sempozyumda sunulan bütün bildirilerin daha sonra kitap bütünlüğünde yayınlanmasının önemli olduğunu düşünüyor, sabırla Anadolu’muzun bu cennet köşesinin tarihi ve kültürel serüvenini dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi. 
Son olarak kürsüye gelen Vali Cevdet Can, Tokat’ın üzerine araştırma yapılan 10 şehirden birisi olduğunu kaydetti. Sempozyum sonucundaki bildirilerin bir kitap haline getirileceğini ifade eden Vali Can, “Akademisyenlere, halkımıza, bu tarihi coğrafyaya hizmet eden herkesin hizmetine sunacağız. Ancak bildirilere bakarken gördüm ki, her bir konu kitap olabilecek halde. Tokat’ın tanıtımına katkı sağlayacak güzel konular ve araştırmalar var. Bunların her biri bildiri olarak sunulacak ancak gönül ister ki her bir konu kitap haline gelsin. Nasıl Osmanlı’da 10 büyük kentten, Selçuklu’da 6 büyük kentten üzerine araştırma yapılan 10 kentten biri ise bir Tokat kütüphanesi oluşturalım. İçine girdiğimiz zaman yüzlerce eseri hatta binlerce eseri genç nesiller görebilsinler. Bu bizim için son derece kıymetli. Siz bu topraklarda yaşayan insanlar bunları göremezseniz, geleceği inşa edemezsiniz” diye konuştu. 
Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun “Osmanlı Döneminde Tokat” adlı açılış bildirisinin sunumunda 1800’lü yıllardan itibaren Tokat’ın çok farklı nüfus çeşitlilikleri ile karşılaştığını ve daha öncesinde ise Tokat’ta hüküm sürmüş medeniyetler ile birlikte muazzam bir tarih mirası ortaya çıktığını söyledi. Tokat’ın son yıllarda tarihi ve kültürel anlamda düzenlenen sempozyum ve panellerle çok şeyin farkına vardığına değinen Afyoncu, bu tip çalışmaların katlanarak artması temennisinde bulundu. Afyoncu’nun görsel sunum eşliğinde devam ettiği konuşmasının ardından katılımcılar ve protokol üyeleri geçmişten günümüze unutulmaya yüz tutmuş el sanatları sergisini gezdi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Hayati Tekin sahaya iniyor

1 Hayati Tekin sahaya iniyor

Sakarya'da rekor kırıldı

2 Sakarya'da rekor kırıldı

Samsunspor taraftarları akın etti...

3 Samsunspor taraftarları akın etti...

Tekin, adaylık için istişarede

4 Tekin, adaylık için istişarede

TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

5 TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

Samsun'da yaralı genç şoka girdi

6 Samsun'da yaralı genç şoka girdi

Bodrum'da kurtardı, Sakarya'da olmadı

7 Bodrum'da kurtardı, Sakarya'da olmadı

Protokol tam kadro

8 Protokol tam kadro

Taner Taşkın: '3'üde atsak berabere biterdi'

9 Taner Taşkın: '3'üde atsak berabere biterdi'

Demirtaş ve Numanoğlu Haberaks'ta

10 Demirtaş ve Numanoğlu Haberaks'ta