GÜMÜŞHANE’DE AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

Gümüşhane’de bu yıl 7. kez düzenlenen Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı. \r\n

GÜMÜŞHANE’DE AHİLİK HAFTASI KUTLANDI
Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen kutlama programına Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Torul Kaymakamı Recai Karal, Gümüşhane Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ali İsmail Daltaban, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı İsmail Akçay, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Rıfat Çilek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Ticaret İl Müdürü Mürsel Yaşar, kamu kurum müdürleri, birlik ve oda üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile esnaflar katıldı.
Ticaret İl Müdürü Mürsel Yaşar, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ali İsmail Daltaban, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Rıfat Çilenk in günün anlam ve önemine dair konuşmalarıyla başlayan programda Ahilik Kültürü konulu şiir yarışmasında birinci olan şiirin dinletisi gerçekleştirildi.
Vali Yücel Yavuz, burada yaptığı konuşmada Ahiliğin kelime anlamının kökeninde kardeşlik, cömertlik, dürüstlük, ahlaklı iş yapma olduğunu belirterek, Ahiliğin Türk tarihine nam salmış, milletler topluluğunda eşi benzeri olmayan çok üstün bir özellik olduğunu söyledi.
Ahiliğin Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda Anadolu topraklarında huzurun, güvenin ve dürüstlüğün temellerinin atılmasında çok önemli tarihi görevler üstlenmiş bir kültür olduğunu kaydeden Vali Yavuz, “Ahilik tam manasıyla hakkı verilmesi gereken ve ahilik kavramına muhatap olanların bizatihi hissetmesi gereken çok önemli toplumsal bir gerçektir.” dedi.
Ahilik Haftası etkinliklerinin bundan sonra daha kapsamlı, daha farklı, daha görkemli, esnaf ve sanatkara daha çok nüfuz edecek şekilde organize edilmesini isteyen Vali Yavuz, “Olayı idrak etmeyi bilen, kazandığı, temin ettiği parayı alın terinden kazanmayı şiar edinen kişi toplumda her zaman baş tacı edilmiştir. Ahilik kültürünü biz beynimize, ruhumuza her anımıza nakşetmemiz halinde ne polise, ne jandarmaya ne de savcıya gerek kalmaz. Ahilik, ahlak demek, dürüstlük demek, namus demektir. Bunun bilincinde olduktan sonra toplumda huzur, insanlarımızda güven, sevgi ve kardeşlik ortamı da kendiliğinden oluşur.” ifadelerini kullandı.
Belediye Başkanı Ercan Çimen ise ahilik şiarından gelen bir ailenin mensubu olduğunu belirterek, Ahiliğin önemine vurgu yaptı.
Törende daha sonra yılın ahisi seçilen Vural Öz e ahilik kaftanı ve plaketi Vali Yavuz ve protokol üyeleri tarafından verildi.
Ahilik Kültürü konulu resim yarışmasında birinci olan Arzular İlkokulu öğrencisi Hilal Kuş, ikinci olan Atatürk Ortaokulu öğrencisi Hüseyin Çaklı, üçüncü olan İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Esra Zengin ile şiir yarışmasında birinci olan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi İbrahim Baş, ikinci olan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Yusuf Okay a ödüllerinin verilmesinin ardından buradaki tören sona erdi.
Zafer Meydanı’nda vatandaşlara pilav ve kavurma ikramının ardından Hanede Dans grubunun halk oyunları gösterisiyle sona eren programın akabinde Vali Yavuz ve beraberindeki heyet çarşı boyunca esnafı gezerek 70 yılı aşkın bir süreden beri esnaflık yapan ayakkabıcı İhsan Yurttaş’ı ziyaret ederek bir süre sohbet etti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

1 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

2 Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

3 Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

4 Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

Karadeniz'den hamsi fışkırdı

5 Karadeniz'den hamsi fışkırdı

Maden ocağında patlama: 3 işçi mahsur

6 Maden ocağında patlama: 3 işçi mahsur

Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti

7 Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti

Cami lojmanı yandı: 2 yaralı

8 Cami lojmanı yandı: 2 yaralı

(Özel) Oto kaportacıya giren tır ortalığı savaş alanına çevirdi

9 (Özel) Oto kaportacıya giren tır ortalığı savaş alanına çevirdi