Suriye deki ihlaller UCM ye taşınabilir

BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye deki insan hakları ihlallerinin Uluslararası Ceza Mahkemesi ne taşınabileceğini bildirdi.\r\n

Suriye deki ihlaller UCM ye taşınabilir
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Suriye deki insan hakları ihlallerini kınayarak, ihlalleri işleyenlerin cezalandırılması konusunda Uluslararası Ceza Mahkemesi nin önemli rol oynayabileceğini belirtti.

Konsey in bugünkü oturumunda Suriye deki insan hakları ihlallerine ilişkin karar tasarısı, 32 kabul , 5 ret ve 10 çekimser oyla kabul edildi.

Türkiye nin de ortak sunucu olduğu kararda, Suriye nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulduğu vurgulanarak, ülkede gittikçe kötüleşen insan hakları durumu ve sivillerin ayrım gözetilmeksizin hedef seçilmesi ve öldürülmesi kınandı.

Suriye de savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlenmiş olabileceği belirtilen kararda, bu konunun Uluslararası Ceza Mahkemesi ne taşınması konusundaki çağrılar anımsatıldı.

Suriyeli yetkililerin, BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu ile işbirliği yapmamasının kınandığı kararda, Komisyonunun uluslararası hukukun ihlal edildiğini ortaya koyan raporlarının memnuniyetle karşılandığı aktarıldı.

Suriye rejiminin, komisyonun Suriye de araştırma yapmasına izin vermesi talep edilen kararda, Komisyonun Suriye nin genelinde gözaltı merkezlerinde işkence uygulandığı yönündeki raporlarından dolayı büyük kaygı duyulduğu vurgulandı. 

Gözaltına alınanların kaybolmasından Suriyeli yetkililerin sorumlu olduklarına işaret edilen kararda, komisyonun bu gözaltıların insanlığa karşı suç boyutunda olduğu değerlendirmesinde bulunduğu anımsatıldı.

Suriyeli yetkililerin Suriye halkını korumakla sorumlu olduğuna işaret edilen kararda, IŞİD terör örgütü ve benzeri grupların yaptıkları insan hakları ihlallerinin de insanlığa karşı suç boyutunda olabileceği kaydedildi. 

Kararda, yabancı savaşçıların Suriye de bulunması kınanarak, bu kişilerin ülkede bulunmasının bölgede ciddi olumsuz etki yarattığına işaret edildi.

Suriye rejiminin kimyasal silah kullanması

Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu nun, Suriye rejimi tarafından defalarca kimyasal silah kullanıldığına yönelik bulgularının anımsatıldığı kararda, kimyasal silah kullanılmasının uluslararası hukuk açısından yasak olduğu vurgulandı.

Ülkede yaşanan bütün insan hakları ihlalleri konusunda hesap verilmesi gerektiğine değinilen kararda, bu bakımdan Uluslararası Ceza Mahkemesi nin önemli bir rol oynayabileceği belirtildi.

Suriye deki şiddetten kaçarak yerinden olanların sayısının gittikçe artmasından dolayı da derin kaygı duyulduğu vurgulanan kararda, uluslararası toplumun bu sığınmacılara evsahipliği yapan ülkelere destek vermesi istendi.

Kararda, özellikle Suriye rejiminin sivillere yapılan insani yardımlara izin vermemesi de kınandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Egemen Töreli hayatını kaybetti

1 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

2 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

3 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

4 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Temayül tamam, gözler Erdoğan'da

5 Temayül tamam, gözler Erdoğan'da

Tartışılan değişiklik

6 Tartışılan değişiklik

Taraftar muhteşemdi

7 Taraftar muhteşemdi

Ahmet Altın kalesinde devleşti

8 Ahmet Altın kalesinde devleşti

Uyanık ve Yıldırım da izledi

9 Uyanık ve Yıldırım da izledi

Lideri elimizden kaçırdık

10 Lideri elimizden kaçırdık