Hamas ve Fetih hareketi uzlaştı

Hamas ve Fetih hareketlerinin milli mutabakat çerçevesinde tüm konularda uzlaşıya vardıkları bildirildi.\r\n

Hamas ve Fetih hareketi uzlaştı
Hamas ve Fetih arasında yürütülen milli mutabakat süreci kapsamında tüm konularda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Mısır ın başkenti Kahire de yürütülen görüşmelerin neticelenmesinin ardından Fetih Hareketi Milli Uzlaşı Komisyonu Başkanı Azzam el-Ahmed ve Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk ortak basın toplantısı düzenledi. 

Ahmed, tarafların Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti nin önündeki tüm zorlukları giderecek bir program üzerinde anlaştıklarını belirtti.  Ahmed, İsrail in, 51 gün süren saldırılarında büyük yıkıma uğrayan Gazze nin, yeniden imar edilmesi konusunda hızla yol kat edilmesi gerekiyor dedi. 

Görüşmelerde, Filistin in uluslararası tüm kuruluşlara üye olması konusunun da ele alındığını aktaran Ahmed, Roma Sözleşmesi nin imzalanması ve İsrail in, Filistin halkına karşı işlediği suçlardan yargılanması için Uluslararası Ceza Mahkemesi ne katılmanın masaya yatırıldığını ifade etti. 

Ebu Merzuk da toplantıda, ortak siyasi meseleleri, Gazze nin yeniden imarı, sınır kapıları, bölgeye inşaat malzemelerinin girişi ve memur maaşları gibi sorunları değerlendirdiklerini anlattı. 

Uzlaşı hükümetinin, Gazze nin imarı için malzeme girişinin önünde herhangi bir engel kalmaması için tüm sınır kapılarında görevini yerine getireceği üzerinde mutabakat sağlandığını söyleyen Ebu Merzuk, anlaşmanın tam anlamıyla hayata geçirilmesini hedeflediklerini sözlerine ekledi. 

Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan da milli mutabakata varılmıştı. Gazze deki Filistin Hükumeti Başbakanı İsmail Heniye, Hamas ile Fetih arasında devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve uzlaşı hükumetinin kurulmasından 6 ay sonra seçimlere gidilmesine karar verildiğini duyurmuştu.

Uzlaşı anlaşmasının maddeleri belli oldu 

Mısır ın başkenti Kahire de yapılan görüşmelerde, Filistin uzlaşı hükümetinin Gazze de görevini devralması, İsrail ablukasının kaldırılması ve 51 gün süren saldırılarda yıkıma uğrayan bölgenin yeniden imarı gibi konular ana gündem maddelerini oluşturdu. 

Tarafların ivedilikle uygulanması üzerinde mutabık kaldığı 9 maddelik anlaşma metni şu şekilde:

4 Mayıs 2011 de yapılan anlaşma uyarınca hükümetin ve bütün bakanlıkların kendi alanlarında yetkileri dahilinde görevlerini yerine getirmeleri, maruz kalınan engellerin üstesinden gelerek, personelin, kurumların, heyetlerin, illerin entegre edilerek görevlerini yapmaları.  Hamas veFetih hareketlerinin, uzlaşı hükümetinin emniyeti sağlama görevini icra etmesi için derhal maddeleri uygulaması. Sınır kapılarında çalışan memurların görevlerine geri dönmesi, ticaret ve yeniden imar için gereken malzemelerin girişinin kolaylaştırılması.

Ablukanın kaldırılması ve Gazze nin yeniden imar edilmesi, halkın ve siyasi otorinin birinci önceliğidir. Bu amaçla, Mısır ın arabuluculuğunda yürütülen dolaylı müzakerelerle varılan anlaşma doğrultusunda ateşkese bağlı kalınacaktır.

Parlamento konusunda yapılan anlaşmaların uygulanması. Meclis Genel Kurulu nun toplanması için parlamentodaki blokların görüşmeler yapması ve görüşmerin sonuçlarına göre Devlet Başkanı Mahmud Abbas a, meclisin görevini yerine getirmesi için toplanması amacıyla kararname yayımlama çağrısı yapılması.

2011 deki uzlaşı anlaşması uyarınca hukuki ve idari karma bir komisyon kurulması, maruz kalınan engellerin üstesinden gelinmesi ve 14 Nisan 2007 den önce ve sonra çalışmaya başlayan bütün memurların haklarının verilmesi. Ulusal uzlaşı hükümetinin, maaş sorununun çözülmesi için gerekli mali ihtiyaçları karşılaması, hukuki ve idari komite çalışmalarını tamamlayana kadar Gazze Şeridi ndeki çalışanların maaşlarının ödenmesi.

2006 daki uzlaşı anlaşmasına bağlı kalınarak, Filistin halkının, topraklarını kontrol altına alma, yerleşim yerlerinin kaldırılması, yerleşimcilerin tahliye edilmesi, ayrım duvarının kaldırılması, özgürlük ve geri dönüş hakkını alması, kendi geleceğine karar vermesi ve başkenti Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir devlet kurma, bütün esirlerin ve tutukluların serbest bırakılması gibi ulusal hedefleri gerçekleştirmeyi amaçlayan siyasi girişimlerin desteklenmesi.

Genel Özgürlükler Komistesi nin, Gazze ve Batı Şeria da çalışmalarına yeniden başlaması. Komitenin çalışmalarını en kısa sürede yapması için hükümetin kolaylık sağlaması.

Toplumsal Uzlaşı Komitesi nin çalışmalarına yeniden başlaması ve hükümetin, komite faliyetlerine destek olması, taleplerini karşılaması.

En son 23 Nisan daki anlaşmada yer aldığı gibi seçimlerin yapılması için hızlı şekilde atmosfer oluşturulması.

Tarafların, eski anlaşmaların uygulanmasını takip etmek ve hükümetin karşısındaki engellerin aşılması için ortak komite kurması.

Anlaşma metninde, arabulucuk rolünden ötürü Mısır a teşekkür edildi. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

1 Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

Boğazı kesilerek öldürüldü

2 Boğazı kesilerek öldürüldü

İşte Samsun'daki AK Parti aday adayları

3 İşte Samsun'daki AK Parti aday adayları

Samsun'da kadın sürücü çocuk parkına uçtu

4 Samsun'da kadın sürücü çocuk parkına uçtu

Samsunlu uzman çavuş intihar etti

5 Samsunlu uzman çavuş intihar etti

İlyas'ın yerine İrfan

6 İlyas'ın yerine İrfan

İşte stat

7 İşte stat

Samsun'da alacak verecek meselesi kanlı bitti

8 Samsun'da alacak verecek meselesi kanlı bitti

Samsun'da uyuşturucu haplarla yakalanan şahıs tutuklandı

9 Samsun'da uyuşturucu haplarla yakalanan şahıs tutuklandı

Samsun'da 3 ilçe, 3 dönem kuralına takılıyor

10 Samsun'da 3 ilçe, 3 dönem kuralına takılıyor