Yermuk taki insanlar susuzluktan ölümle karşı karşıya

Esed güçlerinin suyu kesmesi nedeniyle Yermuk Mülteci Kampın da yaşayanlar, susuzluktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.\r\n

Yermuk taki insanlar susuzluktan ölümle karşı karşıya
Suriye de, daha önce rejimin kuşatması nedeniyle açlıktan ölümlerin yaşandığı başkent Şam ın güneyindeki Yermuk Mülteci Kampı nda, bu kez susuzluktan dolayı ölüm tehlikesinin baş gösterdiği bildirildi.

AA muhabirine konuşan yerel aktivist Rami es-Seyid, Esed güçlerinin, uzun süredir kuşatma altında tuttuğu kampta, suyu kestiğini belirtti.

Rejim güçleri, 18 gün önce bölgenin içme suyu şebekesini kapattı diyen Seyid, susuzluk nedeniyle yeni bir insani krizin yaşandığını, bunun yanı sıra temizlik ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamada güçlük çekildiğini söyledi.

Daha önce bölgeye gelen insani yardımların engellendiğini ve açlıktan ölümlerin yaşandığını hatırlatan Seyid, İnsani yardımlar bölgeye bir şekilde ulaştırıldı ancak bu kez kamptaki 20 bin kişi susuzluktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya. Haceru l-Esved e de iki aydır su verilemiyor diye konuştu.

Halkın, yardım kuruluşlarının dağıttığı suyla hayatta kalma mücadelesi verdiğini anlatan Seyid, susuzluk nedeniyle bazı ihtiyaçların kirli suyla giderildiğini, bu sebeple hastalıkların baş gösterdiğini kaydetti.

İsrail in uyguladığı baskı ve zulüm nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Filistinli mülteciler için 1957 de kurulan Yermuk Mülteci Kampı, süreç içerisinde yarım milyonu bulan nüfusuyla Ortadoğu nun en büyük kamplarından biri haline gelmişti.

Suriye deki iç savaş öncesi 160 bin mültecinin kaldığı Şam yakınlarındaki kamptan 140 bin kişi çatışmalar nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı.

Silahlı muhalif grupların bölgeye gelmesi nedeniyle Suriye rejiminin kuşatması altında mahsur kalan mültecilerden bazıları açlık nedeniyle hayatlarını kaybetmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

1 Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

2 16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

Ali Ece'ye forma sürprizi

3 Ali Ece'ye forma sürprizi

Savaş-Oğuz farkı

4 Savaş-Oğuz farkı

Varsa yoksa Sarıyer

5 Varsa yoksa Sarıyer

Hastane otoparkında silahlı saldırıya uğrayan baba ve oğlu öldü

6 Hastane otoparkında silahlı saldırıya uğrayan baba ve oğlu öldü

Samsunspor'a çifte standart

7 Samsunspor'a çifte standart

Samsun halkının gramaj yorumu: Evde ekmek yapalım

8 Samsun halkının gramaj yorumu: Evde ekmek yapalım

Emin Kar: 'Hedeften sapmak yok... Kazanan biz olmalıyız'

9 Emin Kar: 'Hedeften sapmak yok... Kazanan biz olmalıyız'

Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

10 Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor