KURBAN ETİNİZİ PAYLAŞIN

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Peker, kurban etinin paylaşılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Peker, kurban kesen kişinin etin tamamını buzdolabında saklayıp yıl boyu tüketmesinin doğru olm

KURBAN ETİNİZİ PAYLAŞIN
OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Peker, Kurban kelimesinin yaklaşmak anlamı taşıdığını belirterek, kurban kesen kişinin hem görevini yerine getirerek Allah a yaklaştığını, hem de kurban etiğini dağıtarak diğer insanlara yaklaştığını kaydetti. Prof. Dr.P eker, kurban kesiminde amacın Allah rızası kazanmak olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

Peygamberimiz, Kurbanı üç parçaya ayırın, birini dağıtın, birini kendi çoluk çocuğunuzla yiyin, birini de ziyaretinize gelenlerle birlikte yiyin diyor. Kurban etini paylaşmak çok önemlidir. Kurban kesen kişinin eti yıllık et ihtiyacını karşılamak amacıyla görüp, buzdolabında saklayıp yıl boyu tüketmesi doğru değildir. Kurban için böyle bir şey düşünmemek gerekiyor. Kesebilecek kişinin maddi imkana sahip olması lazım. Bu kişi de zaten diğer zamanlarda et alan, et yiyen bir kişidir. Dolayısıyla bu şekilde hareket etmesi kurbanının amacı açısından doğru değil. Kendi et ihtiyacını gideriyor, başkalarına bir katkısı olmuyor. Kendi ihtiyacı da vardır, kurban etini yiyebilir, ama diğerini paylaşmak lazım.  

BAĞIŞ YAPILACAK DERNEK GÜVENİLİR OLMALI

Kurban etinin dernekler ve vakıflar vasıtasıyla dünyanın her tarafına gönderildiğini de kaydeden Prof. Dr. Peker sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus derneğin veya vakfın çok güvenilir olmasıdır. Gerçekten kurbanın yerine ulaşması önemli. Eğer bir kişi bir kaç kurban kesiyorsa, bunun birini veya ikisini bu dernekler vasıtasıyla başka ülkelere göndermeyi tercih edebilir. Ama kendisi bir kurbanı kendi bulunduğu yerde kesmeli. Kendisinin psikolojik olarak kurbanın etkisinden yararlanması için evinde de kurban etinin bir miktar olması için, kurbanı bulunduğu yerde kesmesinin yararlı olacağı kanaatindeyim . Maneviyat açısından daha yararlı olacağını düşünüyorum. Gücü yetiyorsa ikisini de yapabilir

Prof. Dr. Peker,kurban hayvanın incitmeden, korkutmadan ve eziyet edilmeden kesilmesi gerektiğini de vurguladı. 

DHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

1 Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

Egemen Töreli hayatını kaybetti

2 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

3 Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

4 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

5 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

6 Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

7 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Uyanık ve Yıldırım da izledi

8 Uyanık ve Yıldırım da izledi

Tartışılan değişiklik

9 Tartışılan değişiklik

Temayül tamam, gözler Erdoğan'da

10 Temayül tamam, gözler Erdoğan'da