İngiltere sadece 50 Suriyeliye kapılarını açtı

İngiltere, Korunmasız İnsanları Yeniden Yerleştirme adlı program çerçevesinde bu yılın ilk 6 ayında sadece 50 Suriyeliyi ülkeye aldı.\r\n

İngiltere sadece 50 Suriyeliye kapılarını açtı
İngiltere, Korunmasız İnsanları Yeniden Yerleştirme adlı program çerçevesinde bu yılın ilk 6 ayında sadece 50 Suriyeliyi ülkeye aldı.

Anadolu Ajansı muhabirinin İngiltere İçişleri Bakanlığı ndan elde ettiği verilere göre,  Suriyeli mültecilerin İngiltere ye alınmasında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile işbirliği yapan İngiliz hükümeti, Ocak-Haziran 2014 döneminde zor durumda ve savunmasız olan sadece 50Suriye vatandaşını topraklarına kabul etti.

İngiltere, BMMYK nın önerileri doğrultusunda hareket ederken, özellikle şiddet ve işkence mağdurları ile tıbbi yardıma ihtiyacı olan kadın, çocuk ve yaşlı Suriyelilere öncelik veriyor.

Korunmasız İnsanları Yeniden Yerleştirme adlı programa ilişkin İngiltere İçişleri Bakanlığı ndan alınan bilgilere göre, sistem kapsamında Suriye vatandaşlarının İngiltere ye girişleri devam ediyor. Bu kişilerin yaş, cinsiyet ve yerleştirildikleri yerlere yönelik ise bakanlık kaynakları bu kişilerin korunmasız oldukları gerekçesiyle bilgi paylaşmıyor. Sistem kapsamında İngiltere ye nereden geldikleri, nerelere yerleştirildikleri veya neden mağdur olduklarına dair bilgi verilmiyor.

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı başlatılan yerleştirme programından bağımsız olarak,  Suriye krizinin başlangıcından bu yana 3 binden fazla Suriyelinin İngiltere ye iltica başvurusunun kabul edildiğini bildirdi.İngiltere bu rakamla, Avrupa daki Almanya, Hollanda, İsveç gibi ülkelerin gerisinde yer alıyor.

İngiltere yardımını artırmalı

İngiltere Mülteci Konseyi Avukatlık Birimi Sorumlusu Anna Musgrave AA ya yaptığı açıklamada, Suriye nin komşusu Türkiye gibi ülkelerin, sığınmacıların sayılarını sınırlama gibi bir lüksleri olmadığını söyleyerek, Biz de bölgeden kaçan sığınmacılara kapılarımızı açarak Suriye nin komşularına destek olmalıyız. İngiltere bir an önce Suriye den gelen sığınmacılara yönelik başlattığı yerleştirme programını genişletmeli. Sorumluluğun bir kısmını paylaşmazsak, Suriye nin komşularından, kapılarını sığınmacılara açmalarını nasıl isteriz? diye konuştu.

Musgrave, İngiliz hükümetinin, plan çerçevesinde gelecek üç yıl boyunca birkaç yüz Suriyeli mülteciye yardım etme hedefini eleştirerek, bu rakamın birkaç yüzden daha fazla olması gerektiğini vurguladı.

İngiltere bu yılın başında, Suriyeli mültecilere kapılarını açacağını duyurmuştu. Korunmasız İnsanları Yeniden Yerleştirme adlı programı başlatan İngiltere, Birleşmiş Milletler ile işbirliği yaparak, özellikle şiddet ve işkence mağdurları ile tıbbi yardıma ihtiyacı olan kadın, çocuk ve yaşlı Suriyelilere öncelik vereceğini bildirmişti. Program çerçevesinde ülkeye ilk grup Suriyeli, 25 Mart 2014 tarihinde alınmıştı.

İnsani koruma programı kapsamında İngiltere ye alınan Suriyelilerin ülkedeki kamu fonlarına ve iş piyasasına erişimi sağlanıyor. Bölgedeki insani krizin başlamasından itibaren İngiltere nin Suriyeli mültecilere insani yardımının 700 milyon sterline ulaştığı bildiriliyor.

Parlamento toplandı

Öte yandan, İngiliz Parlamentosu, ülkenin Irak ta ABD öncülüğündeki IŞİD e yönelik hava operasyonuna katılıp katılmaması gerektiğine karar vermek için toplandı. 

Parlamentodaki üç büyük siyasi parti olan Muhafazakar Parti, Liberal Demokrat Parti ve İşçi Partisi, konuya ilişkin bugün yerel saatle 17.00 de (TSİ 19.00) oylanması beklenen önergeyi destekliyor.

Önergede, İngiltere nin IŞİD e yönelik Irak taki hava operasyonuna katılabileceği, bunun Irak hükümetinin talebi doğrultusunda yapılacağı için yasal olacağı ifade ediliyor. Parlamentodaki operasyon tartışmalarının, oylamanın yapılacağı saate kadar sürmesi bekleniyor.

Bazı milletvekilleri karşı çıksa da önergenin parlamentoda kabul edilmesi öngörülüyor. İşçi Partili Diane Abbott, Jeremy Corbyn ve John McDonnell, Guardian gazetesi için ortaklaşa kaleme aldıkları mektupta, Irak ı bombalamanın durumu daha da kötüleştireceğini savundular.

İngiltere de hükümetin, askeri operasyon için parlamentonun onayını alması gerekmiyor. Ancak 2003 teki Irak savaşından bu yana, alınan kararları meşrulaştırmak için geleneksel olarak parlamentonun onayı aranıyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

1 2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

Beton mikseri yük trenine çarptı: 2 yaralı

2 Beton mikseri yük trenine çarptı: 2 yaralı

Gümüşhane'de trafik kazası: 6 yaralı

3 Gümüşhane'de trafik kazası: 6 yaralı

Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

4 Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

TEM'de feci kaza kaza: 1 yaralı

5 TEM'de feci kaza kaza: 1 yaralı

İnegöl'de facianın eşiğinden dönüldü

6 İnegöl'de facianın eşiğinden dönüldü

Van'da uyuşturucu operasyonları

7 Van'da uyuşturucu operasyonları