Tarihi cami restore ediliyor

Samsun’un Terme İlçesi nin simgesi konumunda olan ancak boyaları dökülmüş, ahşap kısımları deforme olmuş asırlık Pazar Camii nin restorasyonuna başlanıyor\r\n

Tarihi cami restore ediliyor
Samsun un Terme İlçesi nde 2009 yılında restorasyon için başvurulan tarihi ahşap Pazar Camii nin restorasyonu için Vakıflar Samsun Bölge Müdürlüğü nden karar çıktı. Cami ve bahçesinde incelemelerde bulunan Bölge Müdürü Ali Şahin, yapılacak çalışmalar hakkında Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’a bilgi verdi. 

NADİDE BİR ESER 
Bu tür eserlerin restorasyonu ve gelecek nesillere aktarılması noktasında Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak üzerlerine düşen yükümlülük ve sorumluluğu bildiklerini belirten Şahin,
Elimizden gelen gayreti geçmişte olduğu gibi devam ettireceğiz. Cami hakikaten bu şehirde olmasıyla şehre ayrı bir güzellik katan nadide bir eser. İnşallah belediyemizle el birliği içerisinde bu nadide eserimizi restore ederek atalarımızdan kalan mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılmasını gerçekleştireceğiz. Özellikle çevre düzenlemesi yaparak bu tarihi ortaya çıkarmak için de çalışma yapmalıyız dedi.

YENİDEN HAYAT BULACAK
Yapılacak restore çalışmalarından ziyade en önemli görevlerinin tarihi emanetleri korumak olduğuna vurgu yapan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ise, Terme’nin simgelerinden olan Terme Pazar Camii restorasyonunun aslına uygun olarak yapılması için Terme Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Kentteki tarihi eserlere sahip çıkarak yarınlara aktarmak bizim görevimiz. Cami derneği 2009 yılında restorasyon çalışması yapılması için başvuruda bulunmuş. Tarihi eser olduğu için Vakıflara ait bir yer için de kimse bir şey yapamamış ama nihayet çalışma yapılacak, cami ve çevresi yeniden hayat bulacak. Ayrıca ilçe tarihinin ön plana çıkarılması amacı ile önümüzdeki aylarda Vakıflar Samsun Bölge Müdürlüğü ile işbirliği halinde projeler geliştirmeyi hedefliyoruz diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

1 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Kendine yeten kulüp

2 Kendine yeten kulüp

Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

3 Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

Aracın çarptığı yavru ayı sergileniyor

4 Aracın çarptığı yavru ayı sergileniyor

Katil zanlısından 'pes' dedirten cevap: 'Cinayeti zevkten işledim'

5 Katil zanlısından 'pes' dedirten cevap: 'Cinayeti zevkten işledim'

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

6 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

7 Yılport Samsunspor'a ceza

Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

8 Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?

9 MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?

Bolu'da silahlı kavga: 1 yaralı

10 Bolu'da silahlı kavga: 1 yaralı