“KALP TAKIMI”NDAN 20. TAVR OPERASYONU

Dünyada yaklaşık 10 yıldır sayılı merkezlerce uygulanabilen “transkaketer aortik valve replasmanı(TAVR)(ameliyatsız olarak kalp kapak nakli yapılması)” Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde 2 yıldır başarıyla uygulanıyor. \r\n

“KALP TAKIMI”NDAN 20. TAVR OPERASYONU
OMÜ Tıp Fakültesi’nde 3 yıl önce kurulan “Kalp Takımı” bu tip işlemleri birlikte gerçekleştiriyor. “Sadece bir hastanın işleminde yaklaşık 10-12 kişilik bir takım çalışması gerekiyor” diyerek sözlerine başlayan Kalp Takımı’nın kurucu üyelerinden OMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Korhan Soylu konuyla ilgili şunları şöyle anlattı: “25 Eylül 2014 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 20. TAVR operasyonu başarıyla gerçekleştirildi. Açık adı transkaketer aortik valve replasmanı olan bu operasyon açık kalp ameliyatı çok yüksek riskli olan hastalarda ameliyatsız olarak kalp kapak nakli yapılması anlamına geliyor. Dünyada yaklaşık 10 yıldır sayılı merkezlerce uygulanabilen bu yöntem hastanemizde de 2 yıldır başarıyla uygulanmakta.”

10-12 KİŞİLİK BİR TAKIM ÇALIŞIYOR
“Operasyon her ne kadar açık bir kalp ameliyatı olmasa da, oldukça titiz bir ekip çalışmasını gerektiriyor” bilgisini veren Yrd. Doç. Dr. Korhan Soylu, “Bu amaçla da hastanemizde 3 yıl önce kurulmuş olan bir ‘Kalp Takımı’ bu tip işlemleri birlikte gerçekleştiriyor. Bu kalp takımı içerisinde Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Anestezi ve Radyoloji Bölümü’nden uzman doktorlar, hemşire ve teknisyenler çalışıyor. Sadece bir hastanın işleminde yaklaşık 10-12 kişilik bir takım çalışması gerekiyor” dedi.

YÜZDE YÜZ BAŞARI
İşlemin modifiye edilmiş bir kateter labaratuvarında ve kasık damarından bilinen anjiyo benzeri bir yöntemle gerçekleştirildiğini belirten Soylu, “Bu işlemin yapıldığı oda olası aksiliklere karşı asgari açık kalp ameliyatı koşullarını da sağlayacak şekilde modifiye edilmiş durumda. Derin bir anestezi almayan hasta da başarılı bir operasyon sonrası dakikalar içerisinde tam bir iyileşme sağlanabiliyor. Şu an için dünyada sadece aort kapağı için uygulanan bu yöntemin gelecekte diğer kalp kapakları için de uygulanması için yoğun bir çalışma mevcut” şeklinde konuştu.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da etkili sağanak! Dereler taştı

1 Samsun'da etkili sağanak! Dereler taştı

Samsun'da şok cinayet! Fındık bahçesinde...

2 Samsun'da şok cinayet! Fındık bahçesinde...

Samsunlular dikkat! Kar geliyor

3 Samsunlular dikkat! Kar geliyor

İlk yenilgisi

4 İlk yenilgisi

Samsun merkezli 'balık' operasyonu! 43 kişi ve işyerine ceza yağdı

5 Samsun merkezli 'balık' operasyonu! 43 kişi ve işyerine ceza yağdı

Samsun'da 5. kattan düşen kadın hayatını kaybetti

6 Samsun'da 5. kattan düşen kadın hayatını kaybetti

Sürücüler dikkat! 625 lira cezası var

7 Sürücüler dikkat! 625 lira cezası var

Samsun'da kanlı infazın zanlısı yakalandı!

8 Samsun'da kanlı infazın zanlısı yakalandı!

Samsun'da korkutan yangın

9 Samsun'da korkutan yangın

SAMULAŞ açıkladı! O mahalleye hizmet verilemiyor

10 SAMULAŞ açıkladı! O mahalleye hizmet verilemiyor