Uçuşa yasak bölge ilan edilmeli

ABD Kongresi üyesi Kinzinger, ABD halkına ve hükümete sadece IŞİD i bombalamaları değil, Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge ilan ederek halkın rejim tarafından öldürülmesini önlemeye yönelik isteğini de ileteceğim dedi.\r\n

Uçuşa yasak bölge ilan edilmeli
ABD Kongresi üyesi ve Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Adam Kinzinger, ABD halkına, hükumetine, kongreye ve tüm batı dünyasına sadece IŞİD i bombalamaları değil, Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge ilan ederek Suriye halkının rejim güçleri tarafından öldürülmesini önlemeye yönelik isteğini de ileteceğim dedi.

Kinzinger, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Suriye deki olaylara ilişkin, zalim rejimin katlettiği Suriyeli kadın, çocuk ve adamların çığlığını duyduklarını söyledi.

Ayrım gözetmeksizin halkının üzerine varil bombaları atan bir kişiyi görmemeyi dilediğini belirten Kinzinger, Türkiye ziyaretinde birçok devrimciyle karşılaştığını, bunların amacının da sadece uzun süredir savaşta olan Suriye halkına özgürlük getirmek olan ılımlı muhalefet olduğunu ifade etti.

Birçok cephede hem terör örgütü IŞİD e hem de bu durumu yaratan Esed e karşı savaşan muhalefetin olduğunu dile getiren Kinzinger, Tüm dünyaya özellikle de Suriye halkına hatırlatmak istediğim bir şey var. Geçen hafta ABD Kongresi nden geçen kararla Özgür Suriye Ordusu nun arkasındayız. Bu konuda birçok itiraz var, kongre üyeleri de dahil. Umarım Suriye halkı, ABD nin Beşar Esed in devrilmesini veya öldürülmesini istediğinden şüphe duymaz dedi.

ABD ye dönerken sadece rejim güçleri tarafından bombalanan, kimyasal silahlara maruz kalan insanların, ailelerini kaybedenlerin hikayelerini götürmediğini vurgulayan Kinzinger, ABD halkına, hükumetine, kongreye ve tüm batı dünyasına sadece IŞİD i bombalamaları değil, Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge ilan ederek Suriye halkının rejim güçleri tarafından öldürülmesini önlemeye yönelik isteğini de ileteceğim ifadesinin kullandı.

Bir gazetecinin Beşar Esad en kötü terörist olduğu halde niye sadece IŞİD’e karşı cephe alınıyor? sorusuna, Esed in bir terörist olduğuna katılıyorum diye cevap veren Kinzinger, Suriye ye özgürlük ve demokrasi geldiğinde bunun görüleceğini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama nın Suriyelilere nasıl özgürlük getirileceği konusunda her yaptığına katılmadığını söyleyen Kinzinger, Obama nın da kendisi kadar Suriye halkının özgürlüğünü istediğini düşündüğünü kaydetti.

- Esed hakettiğini çabucak bulur

IŞİD tarafından katledilen gazetecilerin ailelerine başsağlığı dileyen Kinzinger, şöyle konuştu:

Beşar Esed in öldürdüğü 200 bin insanı unutmamalıyız. Bu nedenle Esed e neden müdahale etmediğimiz sorusuna cevap veremeyeceğim ancak ABD halkının Suriye halkının yanında olduğu ve IŞİD e karşı saldırıların sadece ABD halkını korumaya yönelik olmadığını belirtmek isterim. İnanıyorum ki zaman geçtikçe Özgür Suriye Ordusu ve koalisyon güçleri arasındaki işbirliği artacaktır. Başkanın, Özgür Suriye Ordusunun bizim müttefikimiz olduğunu fark ettiğini düşünüyorum. Bu uzun bir süreç, umarım Esed hakettiğini çabucak bulur.

Irak ta görev yapan bir pilot olarak ABD güçlerinin sivil kayıplarını önlemek için her türlü önlemi aldığını söyleyebileceğini dile getiren Kinzinger, koalisyon güçleri nedeniyle yaşanan hiçbir kaybın, IŞİD ve Esed in katliamlarıyla karşılaştırılamayacağını belirterek, Bence Suriye de Esed in yönetimde kalmasını içeren hiçbir siyasi çözüm yok. Dünya ve koalisyon güçleri ne yaparsa yapsın, asıl sorumluluk Suriyelilerin üzerindedir diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR