Gazze ye yapılan son saldırı savaş suçudur

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Gazze ye düzenlenen bu son savaş tüm dünyanın gözleri önünde işlenen bir dizi savaş suçudur dedi.\r\n

Gazze ye yapılan son saldırı savaş suçudur
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze ye düzenlenen son savaşta tüm dünyanın gözleri önünde bir dizi savaş suçu işlendiğini kaydederek, Filistin halkı adına şunu söylemek isterim ki: Unutmayacağız, affetmeyeceğiz ve savaş suçlularının cezasız kalmasına müsaade etmeyeceğiz dedi.

Abbas, BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri nde yaptığı konuşmada, BM Genel Kurulu nun bu yılı Uluslararası Filistin Halkı ile Dayanışma yılı olarak kabul ettiğini ancak İsrail in bu yılı Filistin halkına karşı yeni bir soykırıma dönüştürmeyi tercih ettiğini söyledi.

İsrail in Gazze ye düzenlediği son saldırıların açtığı derin yaralara değinen Abbas, Gazze ye düzenlenen bu son savaş tüm dünyanın gözleri önünde işlenen bir dizi savaş suçudur dedi.

Bazılarının bunu İsrail in kendini savunma hakkı gibi gösterdiğine dikkat çeken Abbas, İsrail in kendini savunma hakkı var diyenler halkımızdan verilen binlerce kurbana değer vermiyor. Filistin halkının canı da aynı diğer insanlarınki gibi kıymetlidir. Bunu hatırlatmak isterim. Filistin halkı adına şunu söylemek isterim ki: Unutmayacağız, affetmeyeceğiz ve savaş suçlularının cezasız kalmasına müsaade etmeyeceğiz diye konuştu.

Çektikleri acı ve kızgınlığın kendilerini insani değerlerden vazgeçmeye götürmeyeceğini dile getiren Abbas, herşeye rağmen uluslararası hukuk ve insancıl hukuka uymaya devam edeceklerini söyledi.

Dünya genelinde İsrail in katliamlarını ve mütecaviz tutumunu kınayan ve kendileriyle dayanışma gösteren herkese şükranlarını sunan Abbas, bu seslerin Gazze halkının yalnız olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Abbas, ABD nin inisiyatifiyle başlatılan son müzakerelere iyi niyetle yaklaştıklarını da anlatarak, İsrail in barış şansını sabote etme fırsatını yine kaçırmadığını ifade etti.

İşgal bitsin

Abbas, İsrail in işgalci güç olarak yıllardır Filistin ulusal otoritesini kasıtlı olarak zayıflatmak için uğraştığını ve Filistin de kurumsal bir otoritenin oluşmasını engellediğini de vurgulayarak, Bu işgalin sonlandırılması zamanı gelmiştir. Filistin, kendi halkının özgürlüğünün İsrail in güvenliğine rehin verilmesini reddeder diye konuştu. 

Korunmaya ve güvenliğe ihtiyacı olan tarafın Filistin halkı olduğunu vurgulayan Abbas, İsrail e hukukun üstünde bir devletmiş gibi davranılması ve işlediği suçlar nedeniyle hesap sorulmaması bölgemizde aşırılık, nefret ve terörün yeşermesine zemin hazırlamaktadır dedi. 

Gazze deki kuşatmanın trajik sonuçlarına da değinen Abbas, Gazze şeridi 2 milyon civarında Filistinli için dünyanın en büyük hapishanesine dönüştü. Mısır ın öncülük ettiği ateşkese bağlılığımızı teyit ediyoruz ancak her 2-3 yılda bir yeniden savaş ve yeniden inşa döngüsünden kurtulmak için sorunun köklerinin çözülmesi ve bağımsız Filistin in başarılması gerekiyor diye konuştu.

Konuşmasını Filistinli şair Mahmud Derviş in Biz tedavi edilemez bir hastalık olan ümit derdine yakalandık. Eğer şans verilirse yaşamayı seviyoruz mısraları ile bitiren Abbas ın konuşması uzun süre alkışlandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

1 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

2 Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

3 Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

4 Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

Karadeniz'den hamsi fışkırdı

5 Karadeniz'den hamsi fışkırdı

Maden ocağında patlama: 3 işçi mahsur

6 Maden ocağında patlama: 3 işçi mahsur

(Özel) Oto kaportacıya giren tır ortalığı savaş alanına çevirdi

7 (Özel) Oto kaportacıya giren tır ortalığı savaş alanına çevirdi

Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti

8 Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti

Cami lojmanı yandı: 2 yaralı

9 Cami lojmanı yandı: 2 yaralı