Diplomatik teamüllere aykırı

Dışişleri, BAE Dışişleri Bakanlığı nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan a yönelik açıklamasının, diplomatik teamüllere aykırı olduğunu bildirdi.\r\n

Diplomatik teamüllere aykırı
Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan a yönelik açıklamasının, diplomatik teamüllere aykırı olduğunu belirterek hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye nin, demokratik ilkelere, uluslararası hukuka ve vicdani değerlere dayalı, halkların meşru taleplerini esas alan bir dış politika yürüttüğü ve uluslararası forumlarda da bu politikasını tutarlı bir şekilde dile getirdiği hatırlatıldı. 

Açıklamada, Bu ilkeli duruşun bir sonucu da halkın demokratik tercihlerine saygı duymak ve seçilmiş hükümetlerin darbe gibi antidemokratik yöntemlerle yıkılmasına karşı çıkmaktır. Demokrasi karşıtı yöntemler, yönetenler ile yönetilenler arasında derin uçurumların meydana gelmesine ve o yönetimlerin meşruiyetinin sorgulanmasına sebep olur. Türkiye, demokratik meşruiyeti esas alan bir siyasi duruşa sahiptir değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada ayrıca, şunlar kaydedildi:

Bu duruşumuzdan rahatsızlık duyan ülkeler olabilir. Ancak bu, o ülkelere Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını sorgulamak ve yakışıksız ithamlarda bulunmak hakkını vermez. Böyle bir yaklaşım, dostluk ve kardeşlikle de bağdaşmaz. Bu çerçevede, Mısır daki askeri darbeye destek veren Birleşik Arap Emirlikleri nin uluslararası ilişkilerin temel değerlerine saygılı olmasını ve kendisiyle doğrudan alakalı olmayan hususlarda açıklama yapmaktan kaçınmasını bekliyoruz.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

1 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

2 Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

3 Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

4 Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

Cami lojmanı yandı: 2 yaralı

5 Cami lojmanı yandı: 2 yaralı

Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti

6 Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti