“ROMATİZMADAN KORKMA, GEÇ KALMAKTAN KORK”

Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Başkanı Prof.Dr. Ömer Kuru, “romatoid artritenin (RA)(iltihaplı romatizma)” Türkiye’de her 200 kişiden birinde görüldüğünü söyledi. \r\n

“ROMATİZMADAN KORKMA, GEÇ KALMAKTAN KORK”
Romatizma ve Ağrı Derneği tarafından Anemon Otel’de “2. Karadeniz Romatoloji Günleri” sempozyumu düzenlendi. Düzenlenen sempozyuma İstanbul Üniversitesi, Şişli Etfal Hastanesi, Medeniyet Üniversitesi, Tekirdağ Üniversitesi, Giresun Üniversitesi ve OMÜ’deki fizik tedavi uzmanları, fizyoterapistler, aile hekimleri ve öğretim üyeleri katıldı.
Romatizma hastalıklarının dünyada görülen en yaygın hastalıklar arasında olduğunu belirten RADER Başkanı Prof.Dr. Ömer Kuru, “Romatizma dediğimiz zaman 170’den fazla tanımlı hastalığı bulunmaktadır. Bunun içinde iltihaplı eklem romatizmaları var, bir de iltihapsız olanları var. İltihaplı olanların arasında en yaygın olarak görülenlerinden bir tanesi romatoid artritedir (RA). RA halk arasında iltihaplı eklem romatizması olarak biliniyor. Toplumun yaklaşık olarak yüzde 1’inde görülüyor. Türkiye nüfusunu 75 milyon olarak düşünürsek 350 bin ile 600 bin arasında RA hastası var. Bunlarda en yaygın belirti sabah tutukluğudur. Yani hasta sabah kalkınca ellerini hareket ettirmekte zorluk çekiyor. El eklemlerinde şişlik meydana geliyor” dedi.
RA EN SIK 30 - 50 YAŞ ARASINDA GÖRÜLÜR
RA’nın ilerleyici bir hastalık olduğunu ifade eden Kuru, “Bu hastalık yavaş yavaş ilerliyor. RA’da genetik faktörler çok önemlidir. Bir ailede RA hastası bir birey varsa o kişide RA olma şansı 2 ile 15 misli daha fazladır. RA hastalığı en sık 30 - 50 yaş arasında görülüyor. Ama daha erken veya daha geç yaşlarda da başlayabiliyor. RA’nın en önemli şeyi, fonksiyonel kayıplara yani sakatlığa neden oluyor. 10 yılda hastaların yüzde 75’inde sakatlık meydana getirebiliyor. Ayrıca beklenen yaşam süresi 3 - 18 yıl daha azdır. Yani normalde ben 70 yaşına kadar yaşayacaksam, RA hastası isem 18 yıl daha az yaşayacağım. Ölüm riski normal popilasyona göre 2.5 - 3 misli daha fazladır. Ölümlerin yüzde 50’sinden fazlası kalp damar hastalıklarından meydana geliyor. RA hastası birinin kalp krizi geçirme olasılığı normal popilasyona göre daha yüksektir” diye konuştu.
TÜRKİYE’DE HER 200 KİŞİDEN BİRİNDE RA GÖRÜLÜYOR
RA hastalığının halk arasında iltihaplı eklem romatizması olarak bilindiğinin altını çizen Kuru, “Bu hastalık bitkisel tedavilerle, akupunkturla ya da kaplıca tedavilerle bu hastalık iyi olmaz. Özellikle kaplıca tedavisi RA için zararlıdır. Çünkü sıcağa sokuyorsunuz. İltihabın derecesini arttırıyorsunuz. Sıcakta hastalık daha hızlı seyrediyor. Sigara içenlerde RA hem daha sık görülüyor, hem de RA daha ağır seyrediyor. Bu hastalığın yüzde 100 tedavisi yok. Ama yeni kullanılan biyolojik ajanlar hastaların yarısından fazlasına klinik şifaya neden olabiliyor. Türkiye’de her 200 kişiden birinde RA görülüyor. Kimse bu hastalığını bilmiyor. Türkiye’de 350 bin - 400 bin hasta olması lazım, bizim baktığımız 20 bin - 50 bindir. Çünkü bu hastalık küçük eklemlerden başladığı için örneğin ellerde başladığı için hastalar ilk önce komşulardan yardım alıyor. Sonra ikinci basamakta doktora gidip film çektiriyor ama filmde hiçbir şey gözükmez. Dolayısıyla hastada 6 ay daha kaybediyor. Hastalık ilerlemeye başlıyor. RA bir hastanın bize geldiğinde 1 yılı buluyor. Halbuki 12 ayda hastalık bayağı ilerlemiş oluyor. Romatizmadan korkma, geç kalmaktan kork” şeklinde konuştu.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

1 Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

2 Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

Egemen Töreli hayatını kaybetti

3 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

4 Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

5 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

6 Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

7 Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

Samsun'da husumet kavgası kanlı bitti

8 Samsun'da husumet kavgası kanlı bitti

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

9 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Samsun'da kapalı yolcu durağı dönemi

10 Samsun'da kapalı yolcu durağı dönemi