EĞİTİMDE DEVRİM YAPTIK

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti olarak Samsun’a ve Türkiye’ye çok büyük eserler kazandırdıklarını belirterek, Eğitimi yurdun 4 bir yanında çok büyük yerlere getirdik. Dersler açısından devrim niteliğinde kararlar aldık dedi\r\n

 EĞİTİMDE DEVRİM YAPTIK
Samsun un Bafra İlçesi nde hayırsever Aşcı ailesinin yaptırdığı OMÜ Şevket Aşcı Turizm Fakültesi nin açılışı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından gerçekleştirildi.
Törende konuşan Bakan Kılıç, Yeni Türkiye’nin adımlarının atıldığı, gücümüzün ve özgüvenimizin tecelli ettiği günlerde burada bu eseri kazandırmış olmanın mutluluğu ve gururu içerisinde olan Aşcı ailesine teşekkür ediyorum. Bizler AK Parti olarak Samsun’a, Bafra’ya ve Türkiye’ye çok büyük emekler ve eserler kazandırdık. Eğitimi yurdun 4 bir yanında çok büyük yerlere getirdik. Dersler açısından devrim niteliğinde olan kararlar aldık dedi. 

KATILIM YOĞUN OLDU 
Kızılırmak kenarında 1000 dekar arazi üzerinde kurulan, 9 bin 600 metrekare kapalı alana sahip ve 19 derslikten olan Şevket Aşcı Turizm Fakültesi, dün düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ın yanı sıra Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Milletvekili Mustafa Demir, MHP Milletvekili Cemalettin Şimşek, Bafra Kaymakam Vekili Oğuz Alp Çağlar, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Hacı Demirezen, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Bafra Şevket Aşcı Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ali Rıza Aydın, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, Bafra İlçe Jandarma Komutanı Bnb. İlhan Güngör, Bafra İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yiğit, daire müdürleri, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

HAVA VE SU KADAR ÖNEMLİ
Açılış töreni öncesinde konuşan Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kaya Aşcı, Geleceğimizi şekillendirecek olan, yarınlarımızın teminatı gençlerimizin eğitilmesini, ülkemiz için hava ve su kadar önemli buluyoruz. Bu anlayışla merhum babamızın arzu ve istekleriyle inşa ettiğimiz Bafra nın ilk fakültesi olan Bafra Şevket Aşcı Turizm Fakültesi ile ileride kurulacak olan Kızılırmak Üniversitesi nin ilk adımı tamamlanmış oldu. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum dedi.

ÖĞRENCİLER ELÇİLERİMİZ OLACAK
Merhum babaları Şevket Aşcı nın eğitime çok önem verdiğini belirten Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşcı ise, Babamızın istek ve arzularıyla gönülden yaptığımız bu eğitim yatırımı sayesinde umuyoruz ki buradan yetişen öğrencilerin dünya çapındaki otellerde görev alacak. Bu görevlerle birlikte ülkemizin elçileri olarak çeşitli başarılara imza atacak diye konuştu.

KIZILIRMAK IN MEŞALESİ TURİZM FAKÜLTESİ
Bütün Bafralıların ortak hayali olan Kızılırmak Üniversitesi nin ilk adımlarının Aşcı ailesi sayesinde atıldığını belirten Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin de, Yıllardır özlemini çekmiş olduğumuz Kızılırmak Üniversitesi nin ilk meşalesi olan Şevket Aşcı Turizm Fakültesi nin açılışını yapıyor olmak bizim için büyük gurur ve onur vericidir. Hepimize hayırlı ve uğurlu olsun dedi.

KAYA AŞCI NIN EMEĞİ BÜYÜK
YÖK’ün ilçelere fakülte kurulmasına izin vermediği fakat üniversite bünyesinde kurduklarını ifade eden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, “Bu bina OMÜ’nün en iyi ve en güzel binasıdır. Bunda özellikle Kaya Aşcı’nın büyük emeği var. Dünya ölçeğinde insan yetiştiremiyorsanız, kendi çapınızda ‘bize yeter’ dediğiniz kadar insan yetiştirirseniz bu devleti ve ülkeyi giderek güçsüzleştirir. Çünkü sınırların kalktığı bir dünyada, bir başka ülkede yetişmiş çok daha iyi bir eleman sizin esiriniz olur. Ama siz nitelikli eleman yetiştirirseniz, sizin eleman gider başka ülkelerde onların zenginliğinden pay almanızı sağlar. YÖK aslında ilçelerde fakülte kurulmasına izin vermiyor. Biz de açıktan faydalandık. Hukuk Fakültesi diye izin aldık ama Çarşamba’da kurduk. Turizm Fakültesi diye izin aldık Bafra’da kurduk. Büyükşehir bütünşehir diye olunca böyle bir sorunda ortadan kalkmış oldu” ifadelerini kullandı. 

SAMSUN TURİZMİ GELİŞTİRİLMELİ
Bafra Şevket Aşçı Turizm Fakültesi nin turizmci yetiştirmesinin yanı sıra Samsun turizminin geliştirilmesi adına da misyonu olması gerektiğini vurgulayan Samsun Valisi İbrahim Şahin de yaptığı konuşkada, Samsun da iç turist sayısı 300 bin, dış turist sayısı ise 22 bin. Türkiye dünyada en fazla turist alan ülkeler arasında 6. sırada yer alıyor. 2013 rakamları 37 milyon 700 bin. Turizmden elde ettiğimiz gelir 35 milyar dolar. Hayırsever Aşcı ailesi, ellerinden öptüğüm değerli anneleri adına da bir yurt yaptırırlarsa yakışır diye düşünüyorum.  Çünkü son dönemlerde Türkiye ciddi anlamda öğrenci yurdu ihtiyacı duyuyor. Gelecek yıllarda Bafra öğrenci yurdu ihtiyacı duyacak, şimdiden başlarsak bu ihtiyacı gidermiş oluruz. Samsun sadece kültür turizmi açısından değil sağlık ve tarih turizmi açısından da elverişli. Samsun da turizmi geliştirmek adına yapılabilecek çok şey var. Bu yüzden bu fakültenin çok isabetli kurulduğunu düşünüyorum dedi.

BAKANDAN SPOR TESİSİ SÖZÜ
Başta Aşcı ailesi olmak üzere Turizm Fakültesi nin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Yeni Türkiye nin ilk adımlarının atıldığı bir dönemde bu eseri kazandırmanın mutluluğu içersindeyim. Rahmetli Şevket Aşcı nın ruhu şad olsun. Bizler AK Parti iktidarlarında Baframıza, Samsunumuza ve Türkiyemize çok büyük eserler kazandırdık. Eğitimi yurdun 4 bir yanında çok büyük yerlere getirdik. Dersler açısından devrim niteliğinde kararlar aldık. Artık üniversitesi olmayan ilimiz yok. Üniversite okumak isteyen gençlerimiz kendi illerinde bu fırsata sahip oldular. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak sadece futbol değil çok farklı spor dallarında çok büyük başarılar elde ediyoruz. Spora ve gençliğe çok önem veren ve her zaman çalışmalarımızın içersinde olan Cumhurbaşkanımızın ışığı ile yolumuza devam ediyoruz. Bafra ya Aşcı ailesi tarafından kazandırılan Şevket Aşcı Turizm Fakültesi ne bakanlık olarak spor tesisi kazandırmak da bizim görevimiz.  Biz bu konuda Aşcı ailesi ile birlikte çalışarak buraya farklı farklı alanlarda spor tesisleri kazandıracağız dedi.

Konuşmaların ardından OMÜ Şevket Aşcı Turizm Fakültesi’nin açılışı yapıldı. Açılışın ardından Bakan Kılıç, Vali Şahin ve beraberindekiler fakülteyi gezdiler. Çetinkaya Mahallesi’nde OMÜ’ye bağlı bin dönüm arazinin 20 dönümlük bölümü üzerine kurulan fakülte binası, 4 bin metrekarelik alan üzerine inşa edildi. Fakülte binasının toplam maliyetinin 12 milyon TL olduğu öğrenildi.

Ümit CEYLANEN ÇOK OKUNANLAR

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

1 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

2 Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi