LİBYA’DA MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN AİLESİ ENDİŞELİ

Libya’da Gat Havalimanı’nda mahsur kalan 457 Türk’ten Tokatlı kaynak işçisi Emin Şenel’in hayatından ailesi endişe duyuyor. \r\n

LİBYA’DA MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN AİLESİ ENDİŞELİ
Libya’da silahlı gruplar arasında devam eden çatışma nedeniyle Türkiye’ye dönmek üzere yola çıkan 457 işçinin Gat Havaalanı’nda mahsur kaldığı ileri sürüldü. Yaklaşık 5 gündür havaalanında kapana kısıldıkları iddia edilen işçilerin aileleri sadece mesaj yolu ile yakınları ile haberleşebiliyor. Tokatlı 49 yaşındaki kaynak işçisi Emin Şenel’in oğlu Engün Şenel, babasının 1,5 aydır Libya’da olduğunu kaydetti. Libya’daki çatışmalar nedeni ile işçilerin Türkiye’ye dönmek için havaalanına geçtiğini ve burada kapana kısılmış gibi beklediğini ifade eden Şenel, “Babam Libya’ya santral yapım aşamasında boru kaynak işçisi olarak gitti. Kendisi ile telefonla görüşemedik, sadece mesaj yolu ile görüşebiliyoruz. Bizlere çatışma çıktığını ve bu nedenle Türkiye’ye dönmek için havaalanına götürüldüklerini söyledi. Yiyecek ekmeklerinin dahi kalmadığını, can güvenliklerinin olmadığını, 457 kişiyi 3 kişilik yerel güvenlik güçlerinin koruduğunu belirtti. Endişe yaşıyoruz. Biran önce babamla birlikte işçilerin kurtarılmasını bekliyoruz” dedi.
Şenel, devlet yetkililerinden yardım isteyerek, “Şirket yetkilisinin bizde söylediği Gat’a uçak indiremediklerini, başka şehre geçeceklerini söyledi. Şantiye geriye götüreceklerdi ama hala Gat şehrinde çatışmanın ortasındalar diye biliyoruz. Biran önce babam ve oradaki vatandaşların kurtarılmasını istiyoruz” diye konuştu.
Şenel, babasından gelen son gelen telefon mesajlarını şu şekilde dile getirdi: “Biz burada 400 kişiyiz, 10 gündür yollardayız. Şu anda çalıştığımız yerden 400 kilometre uzaktayız. Kullanılmayan bir havaalanında yerlerde yatıyorum. Küçük bir köy var, orada da kimse kalmadı. Hastalanan arkadaşlar var. Doktor yok, ilaç yok.”
Kardeşinin hayatından endişe duyduğunu ifade eden Ali Şenel ise resmi makamlara ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Şenel, havaalanında mahsur kalan 457 kişinin can güvenliğinin olmadığını öğrendiklerini ileri sürerek, “Devletimizden anlayış ve ilgi bekliyoruz. Biran önce çare bulunmasını, hiçbir insanının ölmemesini istiyoruz” şeklinde konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu ünlü Youtuber Emre Özkan son yolculuğuna uğurlandı

1 Samsunlu ünlü Youtuber Emre Özkan son yolculuğuna uğurlandı

Samsun'da evlat dehşeti!

2 Samsun'da evlat dehşeti!

Kemal Dikmen geri döndü

3 Kemal Dikmen geri döndü

Samsun'da genç babasını bıçakladı

4 Samsun'da genç babasını bıçakladı

Karadeniz beyaza büründü

5 Karadeniz beyaza büründü

Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

6 Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

Samsun, 50 milyonu kaybetti

7 Samsun, 50 milyonu kaybetti

Samsun CHP'de adaylar belirlendi

8 Samsun CHP'de adaylar belirlendi

Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

9 Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

Samsun'da iğrenç olay! Kadını araca bindirip...

10 Samsun'da iğrenç olay! Kadını araca bindirip...