Sosyal medya dolandırıcılığı cep yakıyor

İnternette kullanıcıların hesaplarını ele geçirdikten sonra iletişime geçtikleri kişilerin bir anlık dalgınlığından faydalanan sosyal medya dolandırıcıları , mobil ödeme sistemini kullanarak, haksız kazanç elde ediyor.\r\n

Sosyal medya dolandırıcılığı cep yakıyor
İnternette kullanıcıların hesaplarını ele geçirdikten sonra iletişime geçtikleri kişilerin bir anlık dalgınlığından faydalanan sosyal medya dolandırıcıları , mobil ödeme sistemini kullanarak, haksız kazanç elde ediyor.

Sosyal medya şifresini ele geçirdiği kullanıcının hareketlerini bir süre takip eden dolandırıcılar, kullanıcının sosyal medyada iletişim halinde olduğu kişileri tespit ediyor. Hesabın gerçek sahibi gibi hareket ederek, gözüne kestirdiği kullanıcılarla bir süre yazışıyor. Dolandırıcılar, hedefine aldığı kişilerin güvenini kazandıktan sonra yardım, oyun isteği, yarışma veya hediye çeki kazandırma gibi bahanelerle cep telefonu numarasını istiyor. 

Cep telefonlarına yollanan mobil ödemeye dair mesajı, bir anlık dalgınlıkla okumadan onaylayan kullanıcıların cep telefonu faturalarından 60 liradan başlayan ücretler kesiliyor. 

Bu yöntemi çok sayıda kişiye uygulayan dolandırıcılar büyük maddi kazanç elde ediyor.

En çok dolandırıcılık Facebook ta  

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dolandırıcıların yeni mekanının sosyal medya olduğunu söyledi.

Ercan, Türkiye de  sosyal medya kullanımının artmasından dolayıdolandırıcılık suçlarının hızla arttığına dikkati çekerek, Sosyal ağlar içerisinde en çok dolandırıcılık faaliyeti Facebook ta görülüyor. Burası Türkiye de 37 milyon üyesi olan bir platform. Aileler, akrabalar, arkadaşlar yani hemen hemen bütün tanıdıklarımız, güvendiklerimizin hesabı var diye konuştu.

Ercan, sosyal medya dolandırıcılığıyla ilgili şunları kaydetti: 

Sosyal medyada tanışıklığı bir avantaj olduğu gibi bir dezavantaja da dönüşebiliyor. Facebook hesabının çalınma vakaları her geçen gün artıyor.  Bunun sonucunda dolandırıcılık ve suistimaller de yeni mağdurlar oluşturuyor. Daha önce sosyal medyadan kontör istenmesi gibi durumlara alışmıştık ama artık direkt olarak sizin cep telefonu hattınızdan para topluyorlar. Bu paranın miktarı düşük de olabiliyor çok yüksek de.  Dolandırıcılar bir akrabanız arkadaşınız ya da tanıdığınızmış gibi size yazıyor. Onun gibi konuşuyor. Böylece siz inanıyorsunuz. Dolandırıcılar, tanıdığınızın sizinle olan mesajlaşma geçmişinizden hitap şeklinizi öğreniyor. Son dönemde sosyal medya messenger uygulamalarında cep telefonunuzu vermek mecburiyetinden dolayı böyle mağduriyetlerle sıklıkla karşılaşabiliriz.

Şifreniz en az 8 haneli olmalı  

Dijital Marka Stratejisti ve Sosyal Medya Uzmanı Kalust Şalcıoğlu ise sosyal medyada dolandırıcılığın hızla arttığını söyledi.

Şalcıoğlu, sosyal medya şifrelerini ele geçirmenin birçok yolunun olduğunu dile getirerek,   Burada şifre kırıcı yani alternatifleri art arda on binlerce kez sıralayarak bulmaya çalışan bazı programlar var. Şifreniz BCDE3456 gibiyse bu size güvenli ve tahmin edilemez geliyor olabilir. Ama sıralı şifreler ve alternatifleri yazılımlar için çantada keklik diye konuştu.

Şifre seçmenin bazı püf noktaları olduğunu kaydeden Şalcıoğlu, kullanıcılara şu tavsiyelerde bulundu:

Şifrenizi en az 8 haneli olarak seçin. İçinde mutlaka küçük harf, büyük harf ve sayı barındırsın. Ayrıca Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere bazı sosyal medya mecralarında, hayatınızı kolaylaştırdığını zannettiğiniz bir yazılım ya da size eğlenceli gelen, kaynağını bilmediğiniz bir oyunu yüklediğinizde uygulama sizden bazı izinler ister. Bu izinler sosyal medyada genelde üç kategoride yetkilendirilir. Sizi kimler takipten çıkardı? , Facebook profilinizi kimler takip ediyor? ya da Instagram da fotoğraflarınızı en çok kimler beğeniyor? gibi uygulamalar özellikle de ücretsizse genelde sizden aleyhinizde olabilecek izinler ister. Bu izinleri iyice okuyup anlamadan onaylamanız, ileride bir dolandırıcılığa maruz kalmamıza ya da sosyal medya hesabımızın elinizden alınmasına neden olabilir.

Kalust Şalcıoğlu,  dolandırıcılığı önleyebilmek için kullanıcılardan sosyal medyadaki Ayarlar ve Uygulamalar bölümünü seçerek, tanımadığını uygulamaların izinlerini kaldırmalarını ve mevcut şifrelerini değiştirmelerini istedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Zeytin tarlasında cinayet

1 Zeytin tarlasında cinayet

ABD, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili nihai bir sonuca varmadı

2 ABD, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili nihai bir sonuca varmadı

Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı

3 Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı