Hacı adayları Türk hekimlerine emanet

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Mekke ve Medine de hizmet veren iki hastane, hac farizası için kutsal topraklara gelen ve burada rahatsızlananlara sağlık hizmeti sunuyor.\r\n

Hacı adayları Türk hekimlerine emanet
Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Mekke ve Medine de hizmet veren iki hastane, hac farizası için kutsal topraklara gelen ve burada rahatsızlananlara sağlık hizmeti sunuyor.

Türkiye nin yanı sıra Avrupa dan gelen Türk hacı adaylarının da yararlanabildiği hastanelerde şu ana kadar 53 bin civarında poliklinik hizmeti verildi. Ameliyat dışında tüm branşlarda hizmet verebilen hastanede Türkiye den getirilen diyaliz hastaları, ambulanslarla otellerinden alınıp Mekke deki merkezlerde tedavisine devam ediliyor.

Mekke nin Aziziye bölgesinde yalnızca umre ve hac dönemlerinde faaliyet gösteren 16 katlı, 123 yatak kapasiteli Diyanet Hastanesinde acil servis hizmetinin yanında 13 yataklı yoğun bakım, laboratuvarlar, eczane ve gözlem poliklinikleri de bulunuyor. Hastanede 368 sağlık personeli görev alıyor.

Ulaşım sorunlarını gidermek için Mekke ve Medine de sağlık ocakları da bulunuyor. 

Arafat a çadır hastane kurulacak 

Mekke Diyanet Hastanesi Başhekimi Ali Kalyoncu, yaptığı açıklamada, hac vazifesi için kutsal topraklara gelen hastalara en iyi şekilde sağlık hizmeti sunduklarını bildirdi.

Şu ana kadar 53 bin civarında hastaya sağlık hizmeti verdiklerini anlatan Kalyoncu, acil serviste genel cerrahi, acil tıp uzmanları ve pratisyen hekimlerce her türlü müdahalenin yapıldığını söyledi.

Kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların tedavilerinin de aksatılmaması için çaba harcadıklarını ifade eden Kalyoncu, Diyalize giren 34 hastamızı konakladıkları otellerden ambulanslarla alıp, tedavi olacakları merkezlere intikalini sağlıyoruz. Ayrıca Arafat ta 60 yatak kapasiteli 2 çadır kuracağız. Hastanemizde yatarak tedavi gören hastalarımızı vakfe döneminde sağlık personeli eşliğinde ambulanslarla Arafat a ulaştırmayı planlıyoruz dedi.

Hacı adaylarını Türkiye den gelmeden önce bulaşıcı hastalıklar ve MERS virüsü konusunda bilinçlendirdiklerini ifade eden Kalyoncu, Hacı adaylarımızı kişisel hijyene dikkat etmesi, açıkta yemek yememeleri konusunda uyardık. Şu ana kadar şüphelendiğimiz bazı hastalar oldu ama MERS virüsüne rastlanmadı. Hastanalerimize başvuranların büyük çoğunluğu solunum yolu enfeksiyonu tanısı konuldu diye konuştu. 

Hastalar memnun

Hastanede tedavi gören hastalar da verilen sağlık hizmetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Hac farizası sırasında kansızlık ve yorgunluk şikayetiyle başvurduğu Mekke Diyanet Hastanesi nde tedavi altına alınan 75 yaşındaki İsmail Durak, AA muhabirine iki günden bu yana tedavi gördüğünü ve kendisine çok iyi bakıldığını söyledi.

Eşi Hatice Durak da eşine refakat ettiğini ifade ederek, Kocamın sağlık durumu iyiye gidiyor. Bize burada çok iyi bakıyorlar dedi.

Konyalı Mustafa Aksu ise yaşlılığın etkisiyle rahatsızlandığını belirterek, Sağolsun doktorlarımız bizimle çok ilgilendi diye konuştu.

Ayfonkarahisar dan gelen 73 yaşındaki Ceylan Koşar da tavaf sırasında rahatsızlandığını, doktorların çabasıyla sağlık durumunun düzeldiğini kaydetti.

Hazreti Peygamber i vahiyle buluşturan mağara

Kurban Bayramına sayılı günler kala Türk vatandaşlarının da aralarında bulunduğu hacı adayları, Mekke deki kutsal mekanları ziyaret ediyor. Hazreti Muhammed e ilk vahyin ulaştırıldığı Hira mağarası, en çok ziyaret edilen mekanların başında yer alıyor.

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bir araya gelen Müslümanlar, sabah namazını Cebel-i Nur dağında eda etmek için zirveye tırmanıyor.  Hacı adaylarının yolculuğu henüz güneş doğmadan başlıyor. Mekke nin 5 kilometre kuzeydoğusundaki dağın çevresinde toplananhacı adayları, bir saatlik meşakkatli yolculuğun ardından zirveye çıkıyor.

Hira mağarasının yer aldığı alana varmanın coşkusunu yaşayan hacı adayları, gün aydınlanırken Mescid-i Haram ı ve Mekke yi kuş bakışı izleme imkanı buluyor. Ezanın okunmasının ardından topluca sabah namazı kılan hacı adayları, daha sonra zirveden yaklaşık 20 metre aşağıdaki dik kayalıklarla çevrili Hira mağarasına inerek şükür namazını kılıp, dualarını yapıyor.

Yol boyunca yaşadıkları her türlü zorluğa rağmen zirveye ulaşmanın mutluluğu ve huzurunu yaşayan hacı adayları, daha sonra aşağı inip Mekke deki diğer kutsal mekanlardaki yolculuklarını sürdürüyor.

Dünyanın her yerinden ziyaretçisi var

İzmir den hac görevi için Mekke ye gelen Mustafa Uyumaz, AA muhabirine, daha önce 2006 da umre yaptığını ancak o dönem Hira ya çıkamadığını söyledi.

8 yıl sonra kutsal topraklara yeniden geldiğini ve şeker hastası olmasına rağmen bu kez Hira ya çıktığını aktaran Uyumaz, bunun mutluluğunu yaşadığını bildirdi.

Ayşe Uyumaz ise Hira ya çıkışının kolay olduğunu belirterek, Allah herkese nasip etsin dedi.

Hira mağarası

Nur dağının zirvesinde yer alan Hira mağarası, ancak bir kişinin ayakta durabileceği ve yere uzanabileceği boyutlarda.

Hazreti Muhammed in inzivaya çekildiği bu mekan, ilk vahyin geldiği ve Kur an-ı Kerim in indirilmeye başlandığı yer olma özellliği taşıyor.

İslam kaynaklarına göre Hazreti Muhammed, 40 yaşına yaklaştığında Nur Dağı ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edindi ve bu durum 1-2 yıl devam etti. 40 yaşındayken, Kadir Gecesi, kendisine ilk vahiy geldi.

Hazreti Muhammed, Hira da tefekkürle meşgulken Hazreti Cebrail vasıtasıyla Alak Suresi nin şu ilk beş ayeti kendisine vahyedildi: Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O Rabb ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir.


EN ÇOK OKUNANLAR

Boğazı kesilerek öldürüldü

1 Boğazı kesilerek öldürüldü

Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

2 Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

Cinayet zanlıları yakalandı

3 Cinayet zanlıları yakalandı

Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

4 Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

Elektrik direğine çarpan minibüs parçalandı: 2 ölü

5 Elektrik direğine çarpan minibüs parçalandı: 2 ölü

Bakkal yangında kül olurken itfaiye aracı dar sokaklardan geçemedi

6 Bakkal yangında kül olurken itfaiye aracı dar sokaklardan geçemedi

Tır hafif ticari araca arkadan çarptı: 2 yaralı

7 Tır hafif ticari araca arkadan çarptı: 2 yaralı

Evcil hayvanlar yangında telef oldu

8 Evcil hayvanlar yangında telef oldu

Kontrolünü kaybetti, karşı şeritten gelen 2 araca çarptı

9 Kontrolünü kaybetti, karşı şeritten gelen 2 araca çarptı

Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı

10 Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı