Vatandaşlar askeri gemilerle seyre çıktı

Preveze Deniz Zaferi nin 476. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kapsamında Donanma Komutanlığınca düzenlenen etkinlikte, vatandaşlar askeri gemilerle seyre çıktı.\r\n

Vatandaşlar askeri gemilerle seyre çıktı
Kutlama etkinliklerin ikinci gününde Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı Poyraz Limanı nda demirli bulunan savaş gemileri kapılarını halka açtı. Ziyaretçiler, TCG Salihreis ve TCG Gökova fırkateynleriyle İzmit Körfezi nde seyahat etti. 

Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele nin TCG Salihreis Fırkateyni ne binmesinin ardından gemiler limandan ayrıldı. Ziyaretçilere, sefer öncesinde gemiler hakkında bilgi verildi.

Gemilerin İzmit Körfezi ne açılmasının ardından çeşitli eğitim faaliyetleri ve çeşitli tatbikatlar icra edildi. İlk olarak senaryo gereği, TCG Salihreis ve TCG Gökova fırkateynleri arasında posta çantası manevrası gerçekleştirildi. Birbirine yanaşan iki gemi arasında malzeme transferi yapıldı. İşlemin başarıyla sonuçlandırılmasının ardından iki gemide de denizcilik geleneklerine göre marş çalındı. 

Daha sonra, helikopter yakıt istasyonunda çıkan yangına müdahale ve söndürülmesi tatbikatı yapıldı. Gemi radarları tarafından hedefin tespiti, helikopterin keşif ve gözetleme faaliyetinin ardından, dikkatsizlik sonucu denize düşen gemi personelinin kurtarılması tatbikatıyla etkinlikler sona erdi.

TCG Salihreis Fırkateyni Komutanı Deniz Kurmay Albay Levent Bingöl, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu fırkateyninin komutanı olmaktan gurur duyduğununu belirterek, fırkateynin maddi değerinin 500 milyon avro olduğunu ama manevi değerinin hiçbir parayla ölçülemeyecek kadar büyük olduğunu söyledi. 

Deniz Kuvvetlerinin düzenlenen etkinlikle şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlarla kucaklaştığını dile getiren Bingöl, Preveze Deniz Zaferi nin yıl dönümünü ve Deniz Kuvvetleri Günü nün kutlu olmasını diledi. 


EN ÇOK OKUNANLAR

CHP'de Atakum'a 5'inci aday

1 CHP'de Atakum'a 5'inci aday

Samsun'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı

2 Samsun'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı

20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

3 20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

Futbol55'in konuğu Taner Taşkın

4 Futbol55'in konuğu Taner Taşkın

Denizli'den acı haber! 2 kişinin cesedine ulaşıldı

5 Denizli'den acı haber! 2 kişinin cesedine ulaşıldı

Kritik hafta

6 Kritik hafta

Memur maaşı 586 TL eridi

7 Memur maaşı 586 TL eridi

Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu

8 Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu

Samsun'da barajlarda su seviyesi düştü

9 Samsun'da barajlarda su seviyesi düştü

Lüks otomobile uyuşturucu operasyonu: 54 Kilo 800 gram eroin 8 kilo 490 gram afy

10 Lüks otomobile uyuşturucu operasyonu: 54 Kilo 800 gram eroin 8 kilo 490 gram afy