Batı savaşın faturasını ağır ödeyerek 100 yıl geriye gidecek

Suriye de savaşan gruplardan Nusra Cephesi, muhalif grupları, ABD öncülüğünde oluşturulan uluslararası koalisyona katılmamaları konusunda uyardı.\r\n

Batı savaşın faturasını ağır ödeyerek 100 yıl geriye gidecek
Suriye de savaşan gruplardan Nusra Cephesi, muhalif grupları, ABD öncülüğünde oluşturulan uluslararası koalisyona katılmamaları konusunda uyardı.

Nusra Cephesi komutanlarından Muhammed el-Culani, Nusra Cephesi ne ait yayın kuruluşu Menaratu l Beyza da yayımlanan ses kaydında, ABD öncülüğünde IŞİD e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonu şer antlaşması olarak nitelendirdi.

Sahada dürüstçe çarpışan tüm grupların, batı ve ABD ye, IŞİD zulmünü, komutanların öldürülmesi ve zenginliklerin istila edilmesi gibi amaçlar için kullandırmamaları gerektiğini vurgulayan Culani, Bu grupları cihat alevini söndürmeyi hedefleyen şer ittifakına katılmamaları ve batıya boyun eğmemeleri konusunda uyarıyorum ifadesini kullandı.

Culani, bu grupların IŞİD e karşı savaşmasını ya da saldırılarını püskürtmesini isteyenlerden haçlı koalisyonuna katılmamaları çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:

Batı ve ABD nin, Müslümanları zulümden kurtarmak için geldiğini sanmayın. Esed, üç yıldır Sünni halkın başına ölüm yağdırdı, esarete mahkum etti, işkence yaptı, kimyasal silahla saldırdı. Ölü ve yaralı sayısı 1 milyona ulaştı. Bu batının sözünü ettiği uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmiyor muydu?  

Nusra, haçlı saldırısını elindeki imkanlarla Şam dan püskürtecek

Culani, batının, uzaktan yürütülen savaşın kendisini yıpratmayacağını sandığını savunarak, Bu doğru bir tespit değil. Batı savaşın faturasını ağır ödeyerek, 100 yıl geriye gidecek. Nusra Cephesi, rejimle mücadeleye devam edecek ve haçlı saldırısını elindeki imkanlarla Şam dan püskürtecek diye konuştu.   

Öte yandan, Suriye rejiminin yanında savaşan Hizbullah ın, Lübnan ı iç savaşa sürüklediğini öne süren Culani, Lübnan daki Sünni Müslümanları Şam daki kardeşlerine yardım etmeye ve Hizbullah a karşı ayaklanmaya çağırdı ve Sınır kasabası Arsal da yaşananların sonrasında ve öncesinde, Lübnan ordusunun, Hizbullah ın hakimiyeti altında olduğu herkes tarafından anlaşıldı değerlendirmesinde bulundu.  

Koalisyon güçleri, geçtiğimiz günlerde Nusra Cephesi ne ait 4 karargahı bombalamış, hava saldırısında aralarında Kanas Timi Komutanı Ebu Yusuf el-Türki nin de bulunduğu 18 i keskin nişancı, 51 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrası bölgeye gazeteciler ve yerel aktivistler de dahil kimse alınmamıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Enflasyonla mücadeleye tam destek veren iş yerine silahlı saldırı

1 Enflasyonla mücadeleye tam destek veren iş yerine silahlı saldırı

Ticari taksinin LPG deposunda 24 kilo eroin ele geçirildi

2 Ticari taksinin LPG deposunda 24 kilo eroin ele geçirildi

(Özel) Cezaevinden firar eden genç 6 saat sonra yakalandı

3 (Özel) Cezaevinden firar eden genç 6 saat sonra yakalandı

Otomobil aydınlatma direğini yıktı : 1 yaralı

4 Otomobil aydınlatma direğini yıktı : 1 yaralı

Yanan otomobil bir kişiye mezar oldu

5 Yanan otomobil bir kişiye mezar oldu

Aşırı hız felakete yol açıyordu, taklalar atarak durabildi

6 Aşırı hız felakete yol açıyordu, taklalar atarak durabildi

Beyoğlu'nda 5 katlı binada yangın çıktı

7 Beyoğlu'nda 5 katlı binada yangın çıktı