Çelik zırhlı yelekler daha da incelecek

Afyon Kocatepe Üniversitesi nin (AKÜ) TÜBİTAK desteğiyle yürüttüğü proje kapsamında, nano teknoloji kullanılarak daha hafif ve ince çelik zırhlı yelekler üretilebilecek.\r\n

Çelik zırhlı yelekler daha da incelecek
AKÜ Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Aslantaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hibrit Kompozit Malzemeden Zırh Tasarımı ve Balistik Özelliklerinin Araştırılması projesinin temel hedefinin özellikle orduda kullanılan ve ağırlıkları nedeniyle taşınması zor olan çelik zırhlı yeleklerin inceltilmesi olduğunu söyledi.

TÜBİTAK tarafından desteklenen projede, nano teknoloji yöntemi kullanılarak hibrit kompozit (farklı takviye elemanları ile farklı şekillerde bir araya getirilmiş) malzeme üretimi ve üretilen bu malzemenin mevcut kullanılan malzemelerle kıyaslanacağını dile getiren Prof. Dr. Aslantaş, bu projenin Türkiye nin özellikle savunma sanayisinde önemli katkılar sağlayacağını umduklarını kaydetti.

Nano partükül takviye edilmiş olan malzemeleri özel birleştirme ve presleme yöntemiyle bir araya getirerek mevcut halinden daha ince yelekler üretebileceklerini ifade eden Aslantaş, şöyle konuştu:

Buradaki asıl amacımız, hali hazırda kullanılan koruyucu zırhların içerisine karbon nano tüp ve karbon nano kil gibi malzemelerin özel kimyasal işlemlerle dahil edilmesiyle hem mukavemetini artırmaktır. Ayrıca, takviye elemanlarının kullanılmasıyla da zırh kalınlığında bir miktar azalmanın da mümkün olacağını ümit ediyoruz. Tabi ki bu muhtemel incelme de zırh malzemesinde hafiflemeye neden olacaktır. Projenin yürütücülüğünü, Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği nden Doç. Dr. Yeliz Pekbey yapmaktadır. Şu an 3 farklı nano partikül malzemesi kullanılarak yüze yakın numune üretilecek ve balistik testine tabi tutulacaktır.

Ayrıca Pamukkale Üniversitesi nden Doç. Dr. Emin Ergun un da projeye destek verdiğini dile getiren Aslantaş, Kompozit malzemelerin üretimi İzmir de, bazı mekanik testleri Denizli de ve balistik testleri ise Afyonkarahisar da yapılacaktır dedi.

Aslantaş, proje sonunda elde ettikleri sonuçların kentteki askeri fabrika ve savunma sanayi temsilcileriyle paylaşacaklarını anlattı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Egemen Töreli hayatını kaybetti

1 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

2 Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

3 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

4 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

5 Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

6 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Tartışılan değişiklik

7 Tartışılan değişiklik

Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

8 Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

Uyanık ve Yıldırım da izledi

9 Uyanık ve Yıldırım da izledi

Temayül tamam, gözler Erdoğan'da

10 Temayül tamam, gözler Erdoğan'da