YHT de bayram yoğunluğu

YHT seferlerinde Kurban Bayramı nedeniyle 2-3 Ekim ve 7-8 Ekim tarihlerinde biletlerin tükendiği bildirildi.\r\n

YHT de bayram yoğunluğu
Kurban Bayramı na sayılı günler kala vatandaşların ulaşım tercihinin başında gelen Yüksek Hızlı Tren lerde (YHT) 2-3 Ekim ile 7-8 Ekim tarihlerinde biletlerin tükendiği bildirildi.

AA muhabirinin TCDD yetkililerinden aldığı bilgiye göre, YHT ler Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Konya hattında hızlı ve konforlu olması nedeniyle seyahat anlamında akla ilk gelen ulaşım aracı haline geldi.

YHT lerde bayramdan 20 gün önce satışa çıkarılan biletlerde iade ve seyahat değişikliği gibi durumların dışında boş yer bulunmuyor. Tatil planlamasını son güne bırakanlar, alternatif ulaşım araçlarını değerlendirecek.

YHT ler Ankara-İstanbul arasında karşılıklı 12, Eskişehir-Ankara arasında 10, Ankara-Konya arasında 14 ve Eskişehir-Konya arasında karşılıklı 4 sefer olmak üzere toplam 40 seferde günde yaklaşık 17 bin yolcu taşıyacak. Bayram öncesi ve sonrasını kapsayan 4 günlük sürede yaklaşık 70 bin kişinin YHT ile seyahat etmesi bekleniyor.

- Eskişehir-Ankara hattındaki yolcuların yüzde 72 si hızlı trende

Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yılında Ankara-Eskişehir YHT hattı açılmadan önce iki kent arasındaki ulaşımın yüzde 78 inin karayoluyla sağlandığını söyledi.

YHT nin hızı ve konforu nedeniyle vatandaştan yoğun ilgi gördüğünü belirten Özer, şunları kaydetti:

Elimizdeki verilere göre, YHT, Ankara ve İstanbul hattında seyahat anlamında yoğun ilgi gören seyahat aracı haline geldi. Şu an Eskişehir-Ankara hattındaki yolcuların yüzde 72 si hızlı trende. Önceden karayolu bu rakamlardaydı, şimdi ibre tam tersine döndü. Vatandaş bizden yer bulamazsa diğer ulaşım araçlarına bakıyor. Bayram biletleri 20 gün önceden satışa sunuldu. Planlamasını erken yapanın yer bulma şansı daha yüksek. Tatil planını son günlere bırakan ulaşımda sıkıntı yaşayacak.

Dünyadaki hızlı tren işleten ülkelerdeki doluluk oranının yüzde 60 larda seyrettiğini anlatan Özer, Türkiye de YHT ler yüzde 90 doluluk oranıyla çalışıyor. Vatandaşın YHT ye olan yoğun ilgisi nedeniyle TCDD de planlamalar yapıyor. Gelecek yıl alınacak yeni YHT setleriyle taleplere cevap vermeye çalışacağız dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR