IŞİD den kaçan Hristiyan ailelere insani yardım

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), terör örgütü IŞİD den kaçarak Kerkük e sığınan Hristiyan ailelere gıda yardımı yaptı.\r\n

IŞİD den kaçan Hristiyan ailelere insani yardım
Kerkük ün Almaz semtindeki kiliseye getirilen yardım kolileri, Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince belirlenen 300 aileye dağıtıldı. Yardım kolilerinde un, yağ, pirinç, salça, makarna, helva ve nohut gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu belirtildi. 

Süryan Kilisesi İdari Yönetim Üyesi Aman Toma Behnam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AFAD ın yardımlarından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Kerkük e göç eden Hristiyan ailelerin bu tür desteklere ihtiyaç duyduğunu belirten Behnam, Bu yardımların devam etmesi temennisinde bulunuyoruz. Ayrıca kış mevsiminin yaklaşmasından dolayı yapılacak yardımların soğuk hava düşünülerek yapılmasını istiyoruz dedi.

Evlerini terk ederek faklı bölgelere sığınan ailelerin büyük sorunlarla boğuştuğunu vurgulayan Behnam, En büyük temennimiz çatışmaların bir an önce bitmesi ve insanların evlerine dönmesidir diye konuştu. 

Behnam, Musul da IŞİD çatışmalarından kaçan ailelerin bir kısmının Kerkük teki akrabalarında misafir edildiğini, diğerlerinin okul ve kiliselerde yaşama tutunmaya çalıştığını ifade etti. 

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Boğazı kesilerek öldürüldü

1 Boğazı kesilerek öldürüldü

Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

2 Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

Canlı canlı erken final

3 Canlı canlı erken final

Taner Taşkın karneye güveniyor

4 Taner Taşkın karneye güveniyor

YENİ İSİMLER

5 YENİ İSİMLER

Samsun merkezli kablo hırsızlığı operasyonu: 13 kişi adliyede

6 Samsun merkezli kablo hırsızlığı operasyonu: 13 kişi adliyede

Kirazlık Camisi'nde sona yaklaşıldı

7 Kirazlık Camisi'nde sona yaklaşıldı

Belediyeden 'yıkım' açıklaması

8 Belediyeden 'yıkım' açıklaması

İşte stat

9 İşte stat

Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

10 Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada