Rahmet Tepesi nde hac heyecanı

Hazreti Adem ile Hazreti Havva nın yer yüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Cebel-i Rahme yi ziyaret eden hacı adayları, mübarek güne hazırlanıyor.\r\n

 Rahmet Tepesi nde hac heyecanı
Hz. Adem ile Hz. Havva nın yer yüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Mekke deki Cebel-i Rahme yi (Rahmet Tepesi) ziyaret eden hacı adayları, kendilerini mübarek güne hazırlıyor. 

Mekke de aralarında Türkler in de bulunduğu hacı adayları, arife günü Arafat ve Müzdelife de vakfe için gidecekleri alan ile bayramda Mina bölgesinde şeytan taşlayacakları mekanları geziyor. Kafile başkanlarının arife ve bayram günü yapacaklarıyla ilgili bilgilendirdiği hacı adayları, Hz. Adem ile Hz. Havva nın yeryüzünde buluştuğu Cebil-i Rahme ye çıkıyor.

Sıcak havaya rağmen birkaç dakika içerisinde tepeye ulaşan hacı adayları, burada namaz kılıp, dua ediyor. Buradaki yollarda toplanan seyyar satıcılar ise ziyarete gelenlere hediyelik eşya ve kına satmaya çalışıyor.

Bu arada dünyanın farklı bölgelerinden yaklaşık 3 milyon hacı adayını arife ve Kurban Bayramı nda ağırlayacak Arafat, Müzdelife ve Mina da da hazırlıklar sürüyor. Mekke ile Arafat arasında çadırları kuran ekipler, temizlik çalışması yapıyor, bölgedeki elektrik ve telefon hatlarındaki eksikleri gideriyor.

- Affa erişilen mekan  

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanı Dr. Fatih Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rahmet Tepesi, Hz. Adem ile Hz. Havva validemizin tövbelerinin kabul edildiği, affa eriştikleri mekandır dedi.

Peygamber Efendimiz in Veda Haccı nda Cebil-i Rahme ye sırtını yaslayarak, vakfesini gerçekleştirdiğinin rivayet edildiğini aktaran Kurt, ayrıca Nemire Mescidi nin bulunduğu mekanda aynı zamanda Peygamber Efendimiz in veda hutbesini irat ettiğini kaydetti.

Hac farizası için İsveç ten gelen Fikri Kocagenç, dini vecibelerini yerine getirmeye çalıştığını belirterek, Burada olmak bambaşka bir şey, yukarı çıkamadım ama yine de geldim dedi. 

Batmanlı Hasibe Konar da kutsal topraklarda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Çok şükür bu mekana vardığımız için kendimizi çok mutlu hissediyoruz diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı nın görevlisi olarak kutsal topraklara gelen diyetisyen Şirin Eser de gözyaşları içerisinde, Mucize gibi, ömrümüzde hep gelmeyi arzu ettiğimiz bir yerdi. Allah bize de nasip etti, isteyen herkese nasip etsin ifadelerini kullandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Egemen Töreli hayatını kaybetti

1 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

2 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

3 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

4 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Temayül tamam, gözler Erdoğan'da

5 Temayül tamam, gözler Erdoğan'da

Tartışılan değişiklik

6 Tartışılan değişiklik

Taraftar muhteşemdi

7 Taraftar muhteşemdi

Ahmet Altın kalesinde devleşti

8 Ahmet Altın kalesinde devleşti

Uyanık ve Yıldırım da izledi

9 Uyanık ve Yıldırım da izledi

Lideri elimizden kaçırdık

10 Lideri elimizden kaçırdık