Mahkemeden Tatar Meclisi binası kararı

Akmescit Tsentralnıy Semti Mahkemesi, Ukrayna Milletvekili Kırımoğlu’nun, Kırım Vakfı nın kurucuları arasından çıkartılana kadar Tatar Meclisi binasıyla, vakfa ait diğer binaların kapalı tutulmasını kararlaştırdı.\r\n

Mahkemeden Tatar Meclisi binası kararı
Akmescit Tsentralnıy (Merkez) Semti Mahkemesi, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun, Kırım Vakfı nın kurucuları arasından çıkartılana kadar Tatar Meclisi binasıyla, vakfa ait diğer binaların kapalı tutulmasına karar verdi.

Kırım Vakfı Başkanı Rıza Şevkiyev, mahkemenin, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan ettikten ve Rusya’ya bağlandıktan sonra kurulan Adalet Bakanlığı nın, Ukrayna Adalet Bakanlığı Kırım Şube Müdürlüğü nün devamı olmadığına dikkat çektiğini söyledi.

Duruşmada, vakfın kuruluşu için 2002 de Ukrayna Adalet Bakanlığı Kırım Şube Müdürlüğü’ne verilen ve Tatarların milli lideri Kırımoğlu’nun kurucular arasında olduğunu gösteren evrakların incelendiğini bildirdi.

Şevkiyev mahkemenin, Kırımoğlu nun vakfın kurucuları arasından çıkarılmasını istediğini, bu yapılıncaya kadar Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) binası dahil vakfa ait 7 binanın kapalı tutulmasına karar verdiğini kaydetti.

İster istemez Rusya kanunlarına göre çalışmak zorunda olduklarını ifede eden Şevkiyev, mahkeme kararının yerine getirilmesinin yollarını araştıracaklarını dile getirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi binası, 16 Eylül’de Rus polis ve askerleri tarafından aranmış, 18 Eylül’de boşaltılmış ve 19 Eylül’de mühürlenmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da evlat dehşeti!

1 Samsun'da evlat dehşeti!

Kemal Dikmen geri döndü

2 Kemal Dikmen geri döndü

Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!

3 Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!

Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

4 Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

5 Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

14 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu..

6 14 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu..

Samsun, 50 milyonu kaybetti

7 Samsun, 50 milyonu kaybetti

Dersimiz Sarıyer

8 Dersimiz Sarıyer

Ceza kapıda

9 Ceza kapıda

Samsun'da genç babasını bıçakladı

10 Samsun'da genç babasını bıçakladı