VERGİDE FIRSAT ZAMANI

Trabzon Vergi Dairesi Başkanı Ayhan Yaman, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanunun yasallaşarak 11 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete de yayınlandığına dikkat çekerek kanunun vergi borçlularına büyük fırsat imkan tanıdığını belirtti.\r\n

VERGİDE FIRSAT ZAMANI
Borcun ödenmesiyle ilgili bilgilendirmede bulunan Yaman, “6552 Sayılı Kanunla borçlarınızın yapılandırılmasına ilişkin olarak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan bilgilendirme, başvuru ve ödeme on-line hizmeti kullanımınıza açılmıştır. Vergi borcu olanlar artık ister vergi dairelerine isterlerse de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden başvurabilecekler. (http://www.gib.gov.tr) Başvuru için son tarih 01/12/2014’dür. Kanun kapsamına 30/4/2014 tarihinden önceki dönemlere ait vergiler vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları. Askerlik para cezaları, Seçim para cezaları, Nüfus para cezaları, Trafik para cezaları, Karayolları kaçak geçiş ücreti cezaları, Karayolu Taşıma Kanununa göre verilen para cezaları, RTÜK tarafından verilen para cezaları, Ecrimisil, Öğrenim kredisi, katkı kredisi, KKDF, Haksız yere yararlanılan destek ödemeleri emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi ve su alacakları girmektedir. 1.12.2013 tarihinden önce verilen ve genel bütçeye gelir kaydedilmesi gereken 120 liranın altında kalan idari para cezaları (Sigara kullanımından kaynaklananlar hariç) ile 12 lira ve altında kalan kaçak geçiş ücretleri terkin edilecektir. Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların 1/12/2014 tarihine kadar ilgili idareye başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında altı, dokuz, on iki veya on sekiz eşit taksitte ödeme seçeneklerinden biri seçilecek, seçilen ödeme süresine bağlı olarak belli bir katsayıda artırılarak tahsil edilecektir. Ödemeler 31.12.2014 tarihinden başlamak üzere peşin veya taksitle ödeme yapılacaktır” dedi. 
Borcun kredi kartıyla taksitlendirme imkanı bulunduğunu hatırlatan Yaman, “Taksitlerin kredi kartıyla ödenmesine imkan sağlanmaktadır. 11/9/2014 tarihi itibarıyla araç muayenesi yaptırmaları gerektiği halde muayenelerini süresinde yaptırmamış olanların 31/12/2014 tarihine kadar araç muayenelerini yaptırmaları şartıyla yüzde 5 fazla yerine; Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanacaktır” diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

1 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Pet shop'ta yangın çıktı, farklı türdeki kuşlar telef oldu

2 Pet shop'ta yangın çıktı, farklı türdeki kuşlar telef oldu

Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi

3 Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi

Beşiktaş'ta iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü

4 Beşiktaş'ta iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü