Bu yükü sadece Türkiye nin üstlenmesini beklemek haksızlık

Bakan Çavuşoğlu sığınmacılara dair BM nin ve dünyanın paylaşması gereken yükü sadece Türkiye nin üstlenmesini beklemek haksızlık dedi.\r\n

Bu yükü sadece Türkiye nin üstlenmesini beklemek haksızlık
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ve Irak tan Türkiye ye sığınanlara ilişkin, BM ve tüm dünyanın paylaşması gereken yükü sadece Türkiye nin üstlenmesini beklemek haksızlık olur dedi.

Çavuşoğlu, New York taki temasları sırasında TRT ve AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, Libya daki Türk işçilerin tahliyesi, tezkere çalışmaları ve Türkiye nin BM Güvenlik Konseyi adaylığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Libya da çatışmaların tekrar başlamasından bu yana Türkiye ye dönmek isteyen vatandaşlara devlet olarak yardımcı olduklarını belirterek, bugüne kadar bin 700 vatandaşı bu şekilde Türkiye ye getirdiklerini söyledi.

Son olarak bir firmanın, işçilerini tahliyede zorluk yaşaması nedeniyle kendilerine başvurduğunu anlatan Çavuşoğlu, THY den bir uçak kiralayarak bu işçileri Türkiye ye getirdiklerini dile getirdi.

Bir işçinin kalp krizi nedeniyle Libya da hayatını kaybetmesine üzüldüklerini de belirten Çavuşoğlu, Türkiye nin birçok krizde hem kendi vatandaşlarını başarıyla tahliye ettiğini hem de başka ülke vatandaşlarının tahliyesine yardımcı olduğunu, bundan dolayı BM Genel Kurulu sırasında bazı ülke liderlerinin kendilerine tekrar teşekkür ettiğini anlattı.

Irak ve Suriye tezkereleri

Bakan Çavuşoğlu, tezkerelerin yenilenmesine ilişkin de açıklama yaparak, birisi terör tehdidine karşı Irak a yönelik diğeri de Suriye den gelen tehditlere karşı yenilenmesi gereken iki tezkerenin gündemde olduğunu kaydetti.

Bu konunun iç siyasete malzeme edilmemesini isteyen Çavuşoğlu, Bu tezkere AK Parti nin meselesi değildir. Ülkenin güvenliğini sağlamak, istikrarını korumak, devletin de görevidir, tabii ki iktidarın da görevidir ama TBMM nin de asli görevlerinden bir tanesidir. Çünkü Kurtuluş Savaşı vermiş yüce bir Meclisiz biz diye konuştu.

Tüm partilerin duyarlılık içinde hareket etmelerini beklediklerine işaret eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

Bölgedeki istikrarsızlık malum. Bölgedeki tehditler malum. Bu en çok Türkiye yi tehdit ediyor. Türkiye de kendisini, gerektiği zaman güvenliğini sağlamak için, kendisini korumak için gerekli tedbirleri her zaman... İçeride ya da dışarıda olsun tehditler ve tehlikelerle mücadele edecek kapasiteye de sahiptir. Ama askerimizin, ordumuzun ve güvenlik güçlerimizin de bu yetkiye de sahip olması lazım, gerektiğinde bunu kullanmak için.

Suriye de güvenli bölge

Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun a da ilettiği Suriye de güvenli bölge oluşturulması teklifine de değinerek, Türkiye nin açık kapı politikası dolayısıyla Irak ve Suriye den Türkiye ye sığınanların sayısının 1,5 milyona ulaştığını anlatarak, son olarak Suriye den gelen Kürtlerin sayısının 200 bine yaklaştığını dile getirdi.

Açık kapı politikasını etnik ya da dini bir ayrım yapmadan herkese uyguladıklarını belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun a da söylediğim gibi Türkiye artık BM gibi davranamaz. BM nin ve tüm dünyanın paylaşması gereken bu yükü sadece Türkiye nin üstlenmesini beklemek haksızlık olur. Bizim için en önemli çözüm yöntemlerinden bir tanesi de Suriye içinde bir güvenli bölge oluşturmak. Türkiye ve diğer komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan insanların barınabileceği bir güvenli bölge. Yani uçuşa yasak bölge ile beraber, çünkü onların can güvenliğinin de sağlanması lazım. Ama burada BM çatısı altında göçmenlerin, mültecilerin, yerinden edilmiş insanların daha rahat bir şekilde yaşayabileceği her türlü altyapı kurulabilir.

Türkiye nin kamplarda ve dışarıda yaşayan sığınmacılara en iyi imkanları sunduğunu ve yaklaşık 4 milyar dolar harcadığını ifade eden Çavuşoğlu, Biz bu yükü her zaman çekmeye hazırız ama bu yükün de paylaşılması gerekiyor. Ve bölgenin güvenliğinin istikrarının sağlanması gerekiyor dedi.

Maliki nasıl gittiyse Esed de gitmeli

Çavuşoğlu, New York ta yaptıkları görüşmelerde Türkiye nin bölgeye ilişkin düşüncelerini insani ve güvenlik boyutuyla muhataplarına aktardıklarına dikkati çekerek, Maliki nasıl gittiyse Esed in de gitmesi gerektiğini, Cenevre Deklarasyonu çerçevesinde bir siyasi dönüşümün Suriye de gerçekleştirilmesi gerektiğini, insani boyutuyla neler yapılması gerektiğini ve terörden ve terörün kaynağı olan tehditlerden nasıl kurtulunması gerektiğini açıkça görüştüğümüz dostlarla da liderlerle de paylaştık, paylaşıyoruz diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye nin BM Güvenlik Konseyi adaylığına ilişkin çalışmalarına da değinerek, muhataplarından genellikle olumlu tepkiler aldığını söyledi.

Türkiye nin dünya barışı ve istikrarı için oynayabileceği rolü anlayan birçok ülkenin Türkiye ye destek verdiğini anlatan Çavuşoğlu, Bu desteklere baktığımız zaman inşallah daha ilk turda seçilecek durumdayız yorumunda bulundu.

Türkiye nin G20 başkanlığını üstleneceğini, İnsani Zirve yi düzenleyeceğini ve birçok uluslararası kurumda aktif olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye sadece kendi çıkarlarını burada savunmuyor. Küçücük ada ülkelerinin bile yaşadığı sorunları savunuyor. Afrika nın da sesi oluyor, Karayip ülkelerinin de vicdanı oluyor. Dolayısıyla tüm dünyanın vicdanı ve sesi oluyor, objektif, dengeli ve yapıcı bir rol oynuyor dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

1 Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

2 Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

Samsunspor'a çifte standart

3 Samsunspor'a çifte standart

16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

4 16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

Samsun'da faciaya ramak kala!

5 Samsun'da faciaya ramak kala!

İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

6 İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

Ali Ece'ye forma sürprizi

7 Ali Ece'ye forma sürprizi

Savaş-Oğuz farkı

8 Savaş-Oğuz farkı

Samsunspor hırs küpü

9 Samsunspor hırs küpü

Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı

10 Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı