SABOTAJ MI ?

Samsun un Vezirköprü İlçesi nde Vakıflar Genel Müdürlüğü ne ait 600 yıllık tarihi Taşhan, sabaha karşı çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldi. Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, 6 ay önce de hükümet konağı karşısında belediyeye ait işyerinin yandığ

SABOTAJ MI ?
Samsun un Vezirköprü İlçesi Ortacami Mahallesi 100. Yıl Caddesi üzerinde bulunan ve 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Taşhan, çıkan yangın sonucu kül oldu.
AVLEVLER TÜM BİNAYI SARDI
Dün sabah 04.30 sularında henüz belirlenemeyen bir nedenle Taşhan ın restoran bölümünde başlayan yangın kısa sürede binayı sardı. Çevredeki bir fırıncının yangını fark edip haber vermesi üzerine olay yerine gelen Vezirköprü, Havza ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Orman İşletmesi’ne ait çok sayıda itfaiye alevlere müdahale etti. Rüzgarın da etkisiyle tüm bina alevler içerisinde kalırken, çevredeki binalar boşaltıldı. Yangın, yaklaşık 3 saat süren çalışma sonucu kontrol altına alındı.
CAN KAYBI OLMAMASI SEVİNDİRİCİ
Olay yerine gelen Kaymakam Mahmut Kaşıkçı, “Yangının neden çıktığı henüz belli değil. Yapılacak çalışmalar sonunda bir neticeye varacağız. Restoran, kafe, otel olarak kullanılan bir binamız. Beklenilmeyen bir durum. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir binamız. Dolayısıyla Vakıflardan gelen arkadaşlarımız, emniyet ekiplerimiz derinlemesine araştırma yaparak bir sonuca ulaşacaklardır. Tek tesellimiz herhangi bir can kaybının olmaması” dedi.
SABOTAJ OLABİLİR 
Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ise, 6 ay önce de hükümet konağı karşısında belediyeye ait işyerinin yandığını hatırlatarak sabotaj ihtimaline dikkat çekti. Edis, Sabah saat 05.40 civarında görgü tanıklarının ifadesine göre, Taşhan ın arka kısmından bir ateş görülmüş. Yangın sensörleri de çalışmayınca, o ilk kıvılcıma otomatik müdahale yapılamamış. Handaki görevlilerimiz hemen odalardaki misafirleri tahliye çalışması başlattı. Biz de kısa sürede olay yerine geldik. Belediyemizin arazözleri, Orman İşletme ve Büyükşehir Belediyemizin itfaiye ekipleri müdahale ettiler. içine girme imkanı olmadığı için yapılan tüm müdahalelere rağmen Taşhan kurtarılamadı. Cumhuriyet Savcımız, Emniyet Müdürlüğümüz ve birimleri gerekli incelemeleri yaptı. Sabotaj da ihtimal dahilinde çünkü 6 ay önce de Hükümet Konağı karşısındaki bir işyerimiz yanmıştı. Gerekli incelemeler yapılarak, sabotaj mı, kaza mı olduğu ortaya çıkacaktır dedi.
ARAÇ GİREMEYİNCE
Başkan Edis, Taşhan da kullanılan ağaçların çam olduğunu ve ateşin ulaşmasıyla çıra gibi yandığını belirterek, Taşhan ın kapılarından araç girme ihtimali yok. İtfaiye araçları da dışardan müdahale etmek zorunda kaldı. Kiremitlerin altında da, su sızdırmaya karşı dayanıklı malzeme kullanıldığı için su yanan ağaçlara ulaşmakta bir hayli zorlandı. Şayet Taşhan ın içine itifaye aracı girebilseydi, bu kadar büyük hasar olmaz, kısa sürede söndürülebilirdi. Tek tesellimiz odalarda kalan 50 nin üzerinde konaklayan vardı, hiç birisinin burnu bile kanamadı diye konuştu.
YENİDEN RESTORE EDİLECEK
Başkan Edis, Vakıflar Bölge Müdürü ve teknik ekibi, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ve Kültür Daire Başkanlığı ekiplerinin de Taşhan da inceleme yaptığını, hasarın belirlenmesi için çalışma başlatıldığını belirterek, Taşhan Vezirköprü nün ve Türkiye nin en önemli tarihi eserlerinden. Dolayısıyla yangının ardından böyle bırakılması beklenemez. Yeniden restore edilerek, ilçemize ve ülkemize kazandırılacaktır. Şuan çok üzgünüz. Bir tarih yandı diye konuştu.
Başkan Edis in sabotaj iddialarına dayanak olan yangın ise 24 Mart 2014 tarihinde gece 02.30 sıralarında çıkmış, iki katlı ahşap binada büyük çaplı maddi hasan meydana gelmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Hayati Tekin sahaya iniyor

1 Hayati Tekin sahaya iniyor

Sakarya'da rekor kırıldı

2 Sakarya'da rekor kırıldı

Samsunspor taraftarları akın etti...

3 Samsunspor taraftarları akın etti...

Tekin, adaylık için istişarede

4 Tekin, adaylık için istişarede

TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

5 TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

Samsun'da yaralı genç şoka girdi

6 Samsun'da yaralı genç şoka girdi

Bodrum'da kurtardı, Sakarya'da olmadı

7 Bodrum'da kurtardı, Sakarya'da olmadı

Protokol tam kadro

8 Protokol tam kadro

Taner Taşkın: '3'üde atsak berabere biterdi'

9 Taner Taşkın: '3'üde atsak berabere biterdi'

Demirtaş ve Numanoğlu Haberaks'ta

10 Demirtaş ve Numanoğlu Haberaks'ta