Şu anda bir anayasa umudu gözükmüyor

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, Şu anda bir anayasa umudu gözükmüyor. Yeni anayasa, özgürlükçü anayasa umutları, bizzat bunu söyleyen AKP liler tarafından dinamitlenmektedir dedi.\r\n

Şu anda bir anayasa umudu gözükmüyor
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yeni anayasa, özgürlükçü anayasa umutlarının, bunu söyleyen AK Parti yöneticileri tarafından dinamitlendiğini savunarak, Şu anda bir anayasa umudu gözükmüyor. AKP nin tek adam yönetimine gidecek bir anayasa modeli tasarıları var. Böyle bir tasarıya CHP hiçbir zaman destek vermeyecektir dedi.

Hamzaçebi, yeni yasama yılında yeni anayasa çalışmalarına ilişkin AA muhabirin sorularını yanıtladı.

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, yeni anayasanın yeni döneme kalıp kalmadığı sorusu üzerine, yürütülen anayasa çalışmalarının AK Parti nin tutumu nedeniyle sonuca ulaşamadığını savundu.

AK Parti nin, başkanlık sistemi konusundaki ısrarının, bu öneriyi masadan çekmeyerek anayasanın yasama ve yürütme bölümlerinin görüşülmesini engellemesinin, anayasa çalışmaları önündeki en büyük engeli oluşturduğunu öne süren Hamzaçebi, şu anda bir anayasa umudunun görünmediğini söyledi.

Hamzaçebi, Başbakan Ahmet Davutoğlu nun, Gezi olayları ile 17 Aralık ı, yolsuzluk boyutundan sıyırarak, hükümete yönelik darbe teşebbüsleri olarak nitelemesinin, özgürlükçü bir anayasa fikrine sahip olmadığını gösterdiğini öne sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yeni anayasa, özgürlükçü anayasa umutları, bizzat bunu söyleyen AKP liler, onların yöneticileri veya başbakanlar tarafından dinamitlenmektedir. Ben öyle bir umut görmüyorum. Toplumumuz, 12 Eylül anayasasıyla yönetilmek zorunda değildir, buna mahkum değildir. 12 Eylül anayasasının bazı kurumlarını olduğu gibi benimseyip, bunları hiç değiştirmemek için direnen bir anlayış da vardır. Örneğin yüzde 10 seçim barajı, 12 Eylül anayasası müessesidir. Bunun değişmesi için anayasa değişikliğine bile ihtiyaç yok, yasayla bile değiştirebiliriz. Ama onu değiştirecek bir irade, anlayışı hükümet tarafında görmüyoruz. Bu örnekleri bir çok konuda çoğaltabiliriz.

12 Eylül e mahsus, o dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren e mahsus olarak tasarlanan bir modeli, çok daha ileriye taşıyarak, 12 Eylül ün o yanlış yönetim modelini daha güçlü hale getirmek, bizzat 12 Eylül mantığından beslenmek demektir. Bir yandan 12 Eylül anayasasını değiştireceğim diyeceksiniz, bir yandan onun parlamenter sisteme aykırı olan cumhurbaşkanlığı modelini daha ileriye taşıyarak, daha kurumsal, daha güçlü hale getireceksiniz. Bunlar özgürlükçü anayasa vaatleriyle çelişen uygulamalardır. AKP nin özgürlükçü anayasa isteği yok. Onların tek adam yönetimine gidecek bir anayasa modeli tasarıları var. Böyle bir tasarıya, CHP hiçbir zaman destek vermeyecektir. Şu anda anayasayı yapacak bir anlayışı, iradeyi görmüyoruz. İktidar partisinde özgürlükçü anayasa iradesi, anlayışı yok.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

1 Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

2 Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

Samsunspor'a çifte standart

3 Samsunspor'a çifte standart

İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

4 İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

Samsun'da faciaya ramak kala!

5 Samsun'da faciaya ramak kala!

16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

6 16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı

7 Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı

Samsunlulara müjde! Yüzde 15 indirim yapıldı

8 Samsunlulara müjde! Yüzde 15 indirim yapıldı

Ali Ece'ye forma sürprizi

9 Ali Ece'ye forma sürprizi

Samsunspor hırs küpü

10 Samsunspor hırs küpü