BİR ASIRLIK HİKAYE OPERA OYUNU OLDU

Ordu nun Fatsa İlçesi’nde yaşayan ve adına halk tarafından türküler yazılan Hekimoğlu İbrahim in hikayesi, Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından opera eserine dönüştürüldü. 1913 yılında ölen Hekimoğlu İbrahim i anlatan opera eserinin ilk göst

BİR ASIRLIK HİKAYE OPERA OYUNU OLDU
Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü nün 2014- 2015 sanat sezonununun açılmasıyla birlikte yeni opera eserleri için de hazırlık çalışmaları başladı. Geçmişte Ordu nun Fatsa İlçesi nde yaşayan ve adına Hekimoğlu türküsü yazılan Hekimoğlu  İbrahim in aşk ve kahramanlık dolu hikayesi opera eserine dönüştürüldü. Karadeniz Bölgesi ne ait ilk opera eseri olma özelliği de taşıyan Hekimoğlu Operası nın bestesini Tolga Taviş yaptı. Eserin librettosunu Bertan Rona hazırladı. Rejisörlüğünü Figen Ayhan, dekaratörlüğünü ise Çağda Çitkaya yaptı. Eserin dünya ve Türkiye ilk gösteriminin, 18 Ekim de Samsun da Devlet Opera ve Balesi sahnesinde yapılacağı belirtildi. 2 perdeden oluşan eserin sahnelenmesi için yaklaşık 150 kişilik ekip görev yaptı. 

BU TOPRAKLARA AİT HİKAYE

Eserin bestecisi Tolga Taviş, Hekimoğlu İbrahim in uzun yıllar Fatsa, Ordu ve Samsun dağlarında yaşayan, halk arasında mertliği ile tanınıp sevilen, adına türküler yakılan halk kahramanlarından biri olduğunu belirterek şöyle dedi:

Bu hikayeyi opera sanatıyla seyircilerimize akratacağız. Karadeniz bölgesinde ilk defa bölgeye özgü bir hikaye opera eseri formunda hazırlandı. Bu topraklara, bizim insanımıza ait bir hikaye. Vatandaşlarımızın çok seveceğine inanıyoruz. Eserin sahneleşinde yöresel kıyafetler ve yöresel müziklerden de esentiler olacak.  

Hekimoğlu Operasının Librettosunu yazan Bertan Rona da, hazırlık aşamasında Hekimoğlu İbrahim in ve türkülerde anlatılan hikayenin yaşandığı Fatsa İlçesi nin Yassıtaş Köyü ne gittiklerini söyledi. Rona, Köyde insanlarla bu hikaye ile ilgili konuştuk. Hekimoğlu İbrahim in olduğu belirtilen mezarı ziyaret ettik. Çok güzel izlenimler edindik. Hatta eserin librettosunda Hekimoğlu türküsündeki bazı mısralara da yer verdim. Bize ait büyük bir aşk ve kahramanlık hikayesini anlatan bir eser oldu diye konuştu. 

Bu sezon içinde Hekimoğlu operasının 8 kez sahneleneceği belirtildi. 

DHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

1 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

2 Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

15 Kasım Perşembe Samsun hava durumu..

3 15 Kasım Perşembe Samsun hava durumu..

Pet shop'ta yangın çıktı, farklı türdeki kuşlar telef oldu

4 Pet shop'ta yangın çıktı, farklı türdeki kuşlar telef oldu

Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi

5 Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi

Beşiktaş'ta iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü

6 Beşiktaş'ta iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü

Suat Çakır: 'Hesapta şaşma yok'

7 Suat Çakır: 'Hesapta şaşma yok'

Samsun'da hükümlü firar etti

8 Samsun'da hükümlü firar etti

Çalışmaya devam

9 Çalışmaya devam

Diyabetlilere hediye

10 Diyabetlilere hediye