Suriye de Kurban Bayramı nda ateşkes çağrısı

Suriye nin önde gelen bazı muhalif ve din adamları, ülkede çatışan taraflara Kurban Bayramı nda ateşkes çağrısında bulundu.\r\n

Suriye de Kurban Bayramı nda ateşkes çağrısı
Eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib in sosyal paylaşım sitesi Facebook ta yayımladığı, birçok muhalif ve din adamının imzasını taşıyan ortak açıklamada, Devrimci güçlere ve Şam daki rejime bütün ülkede cuma günü saat 06.00 dan çarşamba günü saat 06.00 ya kadar sürecek bir ateşkes yaparak, halkımızın, ailelerimizin, yaşlılarımızın, kadınlarımızın ve çocuklarımızın sıkıntılarını hafifletmeleri çağrısında bulunuyoruz denildi.

IŞİD, Lübnan Hizbullahı ve ABD nin öncülük ettiği koalisyon güçleri gibi ülkeye giren bütün silahlı gruplardan ilan edilecek ateşkese uyması ve halkın seçimine, iradesine saygı göstermesi talebinde bulunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  Bayramda daha fazla kanın akmaması, daha fazla çocuğun yetim kalmaması, daha çok masumun ölmemesi ve bunun taleplermizden ödün verilmeksizin atılacak adımların başlangıcı olması için Allah a dua ediyoruz. Halkımızın sıkıntılarla başa çıkacak, onurundan ve haklarından vazgeçmeden başına gelenlere sabredecek gücü var. Halkımız, herkes için eşitlik, adaletin sağlandığı bir toplum oluşturacak, şehitlerin kanlarıyla yıkanan bu topraklarda bağımsız, özgür bir devlet kuracaktır.

Bildiriye imza atanlar, bütün taraflardan da çağrıya destek isteyerek, Halkımızın güvenliği için el uzatın kampanyası başlattı.

Bildiride Suriye nin önde gelen din adamlarından Muhammed Kerim Racih, Şam Alimler Birliği ve Suriye İslami Meclisi Başkanı Usame er-Rifai, yazar Muhammed Ratib en-Nablusi, Tuğgeneral Muhammed el-Hac Ali, astronot Muhammed Faris, Şam Üniversitesinden bazı eski akademisyenler, SMDK nın Doha Büyükelçisi Nizar el-Hiraki, yazar Ahmed Riyad Gannam ın aralarında bulunduğu 23 kişinin imzası bulunuyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

1 Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

2 Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

3 Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

4 Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

5 CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

6 Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

7 Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı