ÖTV siz ilk kıymetli taş takası yapıldı

Borsa İstanbul Kıymetli Maden ve Taşlar Piyasası nda ÖTV siz ilk kıymetli taş takası yapıldı.\r\n

ÖTV siz ilk kıymetli taş takası yapıldı
Borsa İstanbul Kıymetli Maden ve Taşlar Piyasası nda (KMTP) ÖTV siz ilk kıymetli taş takası yapıldı.

Mücevher üreticilerine uygulanan yüzde 20 ÖTV, Torba Yasa yla kaldırılmasının ardından aylardır işlem yapılmayan kıymetli taş borsasında ilk işlem yapıldı.

Kendi şirketi adına ilk takas işlemini yapan İstanbul Değerli Maden ve Mücevheratçılar Birliği Başkanı Ayhan Güner, ÖTV konusundaki problemlerin aşılmasıyla, mücevher imalatçıları için tarihi bir başarı hikayesinin başladığını söyledi.

Hükümetin ihracatın önünü açmak için mücevher ihracatçılarına  gerekli desteği verdiğini aktaran Güner, Yıllarca yurt dışında nasılsa burada da uygulansın dedik, şükür Allah a, bugün gerçekleşti. Şu anda yurt dışından bir ham madde getirdiğimiz zaman artık hiçbir vergi yok. Şimdi iş artık bizde, ihracatı artıracağız, istihdamı artıracağız, Türkiye yi bu alanda üretim ve dağıtım merkezi yapmak istiyoruz diye konuştu.

Belçika kıymetli taş borsasının 58 milyar dolar, İsrail borsasının da 17 milyar dolar yıllık cirosu bulunduğunu anlatan Güner, Türkiye mücevherat sektörünün dünyada etkin bir pozisyona talip olduğunu söyledi. 

Türkiye nin 2023 hedeflerine omuz vereceklerini anlatan Güner, ihracatın bu yıl için yüzde 10 seviyesinde artmasını, büyük artışların ise gelecek yıldan itibaren başlamasını beklediklerini kaydetti.

İstihdamda gelecek yıl yüzde 20 artış beklediklerini dile getiren Güner, Türkiye mücevherat sektörünün çok daha fazla katma değer oluşturacağını kaydetti.

Borsa İstanbul olarak üyelik giriş ücretlerini biraz daha indirmeyi planlıyoruz

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ise 2011 den bu yana eski adıyla İstanbul Altın Borsası nda (İAB) hiçbir işlemin yapılmadığını hatırlattı.

Vergi probleminin çözümüyle başlayan takas mekanizmasını anlatan Dönmez, Borsadaki üyeler arasındaki işlemler KDV den muaf oldu. Taşlarda da ÖTV tamamen kalktı. İyi bir düzenleme bu. Burada piyasaya üye 122 üyenin dışında sektör, üyeliğe daha fazla ilgi gösterecektir. Borsa İstanbul olarak üyelik giriş ücretlerini biraz daha  indirmeyi planlıyoruz. Sektör temsilcileri gelsinler üye olsunlar diye konuştu.

Taş kesiminde engelli personel istihdamının yüksek olduğunu anımsatan Dönmez, bu oranın daha fazla artmasını beklediklerini söyledi. Dönmez, düzenlemenin kayıt dışı çalışan şirketlerin faaliyetlerinin kayıt altına alınmasına önemli oranda destek olacağını da sözlerine ekledi. 

  Kuyumcukent e taşınacağız

KMTP nin Karaköy deki yerini Kuyumcukent e taşıyacağını dile getiren Dönmez, Buradan ayrılmak üzereyiz. Kuyumcukent te ayrı bir bina da yaptırıyoruz. O binaya geçmeden önce geçici bir süreliğine yine Kuyumcukent te hizmet vereceğiz. Bunu yaparken Kapalıçarşı esnafını da memnun edecek bazı uygulamalar üzerinde çalışıyoruz diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korkunç yangın! Yaşlı kadın diri diri yandı

1 Samsun'da korkunç yangın! Yaşlı kadın diri diri yandı

Samsun üst üste sallandı

2 Samsun üst üste sallandı

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

3 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

4 Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

Karadeniz kara teslim

5 Karadeniz kara teslim

Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

6 Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

7 Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

Başkan İsmail Uyanık takipte

8 Başkan İsmail Uyanık takipte

Koloğlu sahaya indi!

9 Koloğlu sahaya indi!

İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı

10 İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı