Emniyet kemerinde kadın hassasiyeti

Sürücü adaylarının eylül ayı sonunda girdiği direksiyon sınavında kadın sürücü adaylarının emniyet kemeri takmada erkeklere karşı daha duyarlı olduğu belirlendi.\r\n

Emniyet kemerinde kadın hassasiyeti
Sürücü adaylarının eylül ayı sonunda girdiği direksiyon sınavında kadın sürücü adaylarının emniyet kemeri takmada erkeklere karşı daha duyarlı olduğu belirlendi.

İzmir de, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 6 Eylül de yapılan Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı nda başarılı olan 990 ı kadın 2 bin 334 kişi 27-28 Eylül de gerçekleştirilen uygulamalı direksiyon sınavına girdi.

En fazla park etmekte zorlandılar

AA muhabirinin sınav sonuçlarından derlediği bilgiye göre, adaylar en çok araçların arasına park etmede zorlandı. Sürücü adaylarının 456 sı araçların arasına park etme kurallarını ihlal etti. Sınava giren 256 kadın ve 200 erkek aday, bu maddeyi ihlal ettikleri için başarısız sayıldı.

En fazla hata yapılan ikinci konu ise emniyetli kalkış oldu. Sınava katılanlardan 219 u kadın, 192 si erkek 411 aday emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor olarak değerlendirilerek, ehliyet alma hakkını kaybetti.

Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarını uymayan 261 aday da sınavı geçemedi.

Sürücü adaylarının en başarılı olduğu konu ise yaya, okul ve hemzemin geçitlerinde geçiş kuralları oldu. Sınava katılanların sadece 3 ü bu maddeyi ihlal etti.

Kadınların emniyet kemeri duyarlılığı

Sınav sonuçları kadınların emniyet kemeri konusundaki duyarlılığını da ortaya koydu. Sınavda emniyet kemeri takmayla ilgili maddede başarısız olan her 4 adaydan 3 ünün erkek olduğu belirlendi.

Sınava giren 2 bin 334 adaydan 36 sı emniyet kemeri takmadı, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmedi. Bu maddeyi ihlal nedeniyle başarısız kabul edilen adayların 27 si erkek, 9 u kadın.  

Kadınlar yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlama ve trafik ışık ile işaretlerine, trafik polisinin yönlendirmelerine uyma konusunda da erkeklerden daha başarılı oldu.

Yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlama maddesinde başarısız olan 29 adaydan 16 sı erkek, 13 ü kadın.

Trafik ışık ve işaretlerine dikkat etme, trafiğini polis tarafından yönlendirmelere uyma kurallarını da 30 u erkek, 22 si kadın 52 aday ihlal etti.  

Ehliyet almak artık daha zor

İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, ehliyet sınavlarıyla ilgili geçen yıl yapılan düzenlemenin ardından ehliyet almanın daha zorlaştığını belirtti. 

Eski sistemde sınavdan 70 puan alan adayların ehliyet almaya hak kazandığına dikkati çeken Bardakcı, Yeni yönetmelikte 27 maddelik değerlendirme formu var. Sınav komisyon bu maddelerden adayları değerlendiriyor. Bir maddedeki hata sınavda başarısız olmanız için yeterli diye konuştu.

Bardakcı, sınavlardaki başarı oranının yüzde 40 ile 50 arasında olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu makul bir oran diye düşünüyoruz. Çünkü trafikte can ve mal güvenliğini zarar verecek şekilde sürücü olmak tüm ülkelerin hayati konusu haline geldi. Titiz ve dikkatli bir şekilde sınav yapıyoruz. Adaylara şunu öneriyoruz; sadece ehliyet almak için gelmeyin, yeteri kadar pratiğiniz olsun, trafikte kendi ve başkalarının can ve mal güvenliğine zarar vermeyin.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

1 Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

Egemen Töreli hayatını kaybetti

2 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

3 Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

4 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

5 Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

6 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

7 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

8 Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

9 Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

Uyanık ve Yıldırım da izledi

10 Uyanık ve Yıldırım da izledi