Emniyet kemerinde kadın hassasiyeti

Sürücü adaylarının eylül ayı sonunda girdiği direksiyon sınavında kadın sürücü adaylarının emniyet kemeri takmada erkeklere karşı daha duyarlı olduğu belirlendi.\r\n

Emniyet kemerinde kadın hassasiyeti
Sürücü adaylarının eylül ayı sonunda girdiği direksiyon sınavında kadın sürücü adaylarının emniyet kemeri takmada erkeklere karşı daha duyarlı olduğu belirlendi.

İzmir de, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 6 Eylül de yapılan Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı nda başarılı olan 990 ı kadın 2 bin 334 kişi 27-28 Eylül de gerçekleştirilen uygulamalı direksiyon sınavına girdi.

En fazla park etmekte zorlandılar

AA muhabirinin sınav sonuçlarından derlediği bilgiye göre, adaylar en çok araçların arasına park etmede zorlandı. Sürücü adaylarının 456 sı araçların arasına park etme kurallarını ihlal etti. Sınava giren 256 kadın ve 200 erkek aday, bu maddeyi ihlal ettikleri için başarısız sayıldı.

En fazla hata yapılan ikinci konu ise emniyetli kalkış oldu. Sınava katılanlardan 219 u kadın, 192 si erkek 411 aday emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor olarak değerlendirilerek, ehliyet alma hakkını kaybetti.

Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarını uymayan 261 aday da sınavı geçemedi.

Sürücü adaylarının en başarılı olduğu konu ise yaya, okul ve hemzemin geçitlerinde geçiş kuralları oldu. Sınava katılanların sadece 3 ü bu maddeyi ihlal etti.

Kadınların emniyet kemeri duyarlılığı

Sınav sonuçları kadınların emniyet kemeri konusundaki duyarlılığını da ortaya koydu. Sınavda emniyet kemeri takmayla ilgili maddede başarısız olan her 4 adaydan 3 ünün erkek olduğu belirlendi.

Sınava giren 2 bin 334 adaydan 36 sı emniyet kemeri takmadı, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmedi. Bu maddeyi ihlal nedeniyle başarısız kabul edilen adayların 27 si erkek, 9 u kadın.  

Kadınlar yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlama ve trafik ışık ile işaretlerine, trafik polisinin yönlendirmelerine uyma konusunda da erkeklerden daha başarılı oldu.

Yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlama maddesinde başarısız olan 29 adaydan 16 sı erkek, 13 ü kadın.

Trafik ışık ve işaretlerine dikkat etme, trafiğini polis tarafından yönlendirmelere uyma kurallarını da 30 u erkek, 22 si kadın 52 aday ihlal etti.  

Ehliyet almak artık daha zor

İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, ehliyet sınavlarıyla ilgili geçen yıl yapılan düzenlemenin ardından ehliyet almanın daha zorlaştığını belirtti. 

Eski sistemde sınavdan 70 puan alan adayların ehliyet almaya hak kazandığına dikkati çeken Bardakcı, Yeni yönetmelikte 27 maddelik değerlendirme formu var. Sınav komisyon bu maddelerden adayları değerlendiriyor. Bir maddedeki hata sınavda başarısız olmanız için yeterli diye konuştu.

Bardakcı, sınavlardaki başarı oranının yüzde 40 ile 50 arasında olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu makul bir oran diye düşünüyoruz. Çünkü trafikte can ve mal güvenliğini zarar verecek şekilde sürücü olmak tüm ülkelerin hayati konusu haline geldi. Titiz ve dikkatli bir şekilde sınav yapıyoruz. Adaylara şunu öneriyoruz; sadece ehliyet almak için gelmeyin, yeteri kadar pratiğiniz olsun, trafikte kendi ve başkalarının can ve mal güvenliğine zarar vermeyin.


EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık yorumu yapmaktan vazgeçsin!

1 Fındık yorumu yapmaktan vazgeçsin!

Samsunspor'un Eyüp maçı dev statta

2 Samsunspor'un Eyüp maçı dev statta

Moraller Başkan İsmail Uyanık'tan

3 Moraller Başkan İsmail Uyanık'tan

Samsun'daki kazadan acı haber!

4 Samsun'daki kazadan acı haber!

Samsun'da akıl almaz olay!

5 Samsun'da akıl almaz olay!

Samsun'da raylı sisteme dev yatırım

6 Samsun'da raylı sisteme dev yatırım

Samsunspor'da toplantı ayarı

7 Samsunspor'da toplantı ayarı

Sokak ortasında kanlı kavga: 1 ağır yaralı

8 Sokak ortasında kanlı kavga: 1 ağır yaralı

Fındık patozuna kolunu kaptıran şahıs Samsun'da öldü

9 Fındık patozuna kolunu kaptıran şahıs Samsun'da öldü

Samsun'da kazada yaralanan genç kız hayatını kaybetti

10 Samsun'da kazada yaralanan genç kız hayatını kaybetti