Fındıkta kavga büyüyor

Ordu'da Ticaret Borsası, yeni sezon fındık fiyatı 3.8 lira olarak resmen ilan etti. İhracatçıya sert tepki gösteren Ziraat Odası Başkanı Avcı, "Dün serbest piyasayı savunanlar bugün hangi yüzle üreticinin karşısında maliyetinin altında fındık alıyorlar" d

Fındıkta kavga büyüyor

\n Ordu'da serbest piyasada fındık satış fiyatını belirleyen Ticaret Borsası yeni sezon fındık fiyatını 3.8 TL olarak açıkladı. Belirlenen fiyat Ordu Ticaret Borsası'nın resmi internet sitesinden de ilan edildi. Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı, fındık ihracatçısına sert tepki göstererek, "Dün serbest piyasayı savunanlar bugün hangi yüzle üreticinin karşısında maliyetinin altında fındık alıyorlar bunu sormak lazım" dedi.

\n
\n ÜRÜNE DEĞİL, ÜRETİCİYE DESTEK
\n
\n Geçen yıl aralık ayında 7 liranın üzerine kadar çıkan fındık fiyatının bu yıl tabana kadar inmesi, tüccar ile üreticiyi karşı karşıya getirdi. Bu yıl serbest piyasadaki yeni sezon fındık fiyatını 3.8 TL olarak belirleyen ve bunu resmi internet sitesinde ilan eden Ordu Ticaret Borsası Başkanı ve fındık ihracatçısı Necdet Gürsoy ürüne değil, üreticiye destek verilmesini istedi. Gürsoy, "Yeni fındık sezonuna girdik. Bizim en fazla altını çizdiğimiz ve siyasilere söylemeye çalıştığımız konulardan biri, üreticilere 'Alan Bazlı Gelir Desteği' ödemelerinin devam etmesi. Hükümetin fındık üreticisine verdiği alan bazlı desteği sürdürmesi gerekir" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n DEVLET YOKSA ÇÖZÜM DE YOK
\n
\n 1 kilo fındığın maliyetinin 4.7 TL olarak açıklandığını hatırlatan Zirat Odası Başkanı Necat Avcı ise, "Bu açıklamayı yapıp serbest piyasayı 3.8 TL'den açan tüccarlardır. 2009 yılında, fındık stratejisi ortaya konulduğundan bu yana üreticinin ezileceğini söyleyip durduk. Fındıkta devlet olmazsa, çözüm de olmaz. Serbest piyasayı savunanların, bugün maliyetin altında fındık aldıklarını görüyoruz. Bunu hangi yüzle yapıyorlar? Birileri para kazanırken üretici perişan ediliyor. Ayrıca devletin parası da ziyan oluyor. Devlet acilen piyasaya el koysun" dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kavgaya karışıp kaçarken polis otosuna çarptılar

1 Kavgaya karışıp kaçarken polis otosuna çarptılar

Fethiye'de fırtına ve yağış evlerin çatısını ve seraları uçurdu, ağaçları devird

2 Fethiye'de fırtına ve yağış evlerin çatısını ve seraları uçurdu, ağaçları devird

Böyle firar görülmedi

3 Böyle firar görülmedi

Unkapanı köprüsü bakım nedeniyle kapandı

4 Unkapanı köprüsü bakım nedeniyle kapandı

Afyonkarahisar'da şiddetli yağış etkili oldu

5 Afyonkarahisar'da şiddetli yağış etkili oldu

Malkara'da kaçak tütün ve makaron operasyonu

6 Malkara'da kaçak tütün ve makaron operasyonu

Dur ihtarına uymayan şahıs otomobilini bırakıp kaçtı

7 Dur ihtarına uymayan şahıs otomobilini bırakıp kaçtı

2019 Merkezi Yönetim Bütçe görüşmeleri

8 2019 Merkezi Yönetim Bütçe görüşmeleri

Kemer'de çıkan yangında üç iş yeri zarar gördü

9 Kemer'de çıkan yangında üç iş yeri zarar gördü

Ters yolda yakalanan sürücünün aracına el konuldu

10 Ters yolda yakalanan sürücünün aracına el konuldu