'Plansız ekim, düşük fiyat' darbesi

Samsun'un Bafra İlçesi'nde 35 bin dönüm alanda ekilen kavun ve karpuz tarlada çürüyor. Ziraat Odası Başkanı Karagöl, ''Plansız ekim ve düşük fiyat yüzünden kavun ve karpuz tarlada kaldı" dedi

'Plansız ekim, düşük fiyat' darbesi

\n Bafra'da 35 bin dönüm alanda ekilen kavun ve karpuzun yüzde 70'in fiyatların 30 kuruşa düşmesi nedeniyle tarlada çürümeye terk edildiği bildirildi. Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çiftçinin büyük umutlarda diktiği kavun ve karpuzun tarlada çürümeye terk edildiğini söyledi. 

\n
\n YÜZDE 70'İ TARLADA 
\n
\n Bafra ovasının 150 bin dönüm alana sahip olduğunu hatırlatan Karagöl, ''Çiftçimiz bu yıl ne ektiyse elinde kaldı. Sebzeden de meyveden de para kazanamadı. Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Bölgesi'nden geç çıkan Bafra kavun ve karpuzu küresel ısınmaya bağlı olarak aynı tarihlerde pazara çıktı. Bu da fiyatların düşmesine neden oldu. Tarlada kavun ve karpuz fiyatı 30 kuruşa kadar düştü. Plansız ekim ve düşük fiyat yüzünden 35 bin alanda ekilen kavun ve karpuzun yüzde 70'i tarlada kaldı'' diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n SUÇLUSU BİZLERİZ
\n
\n Türkiye'nin artık planlı ekime geçmesi gerektiğine işaret eden Karagöl, ''Çiftçimizin mağdur olmasında en büyük suçlusu bizleriz. Çünkü planlı ekime geçemedik. Planlı bir ekim yapılsaydı çiftçimiz bu kadar zarara uğramazdı. Acil olarak üretim planlaması yapılması gerekiyor'' dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR