4/C'li çalışana tazminat müjdesi

Ankara 17. İdare Mahkemesi, 4/C'li personelin iş sonu tazminatının gelir vergisinden muaf tutulmasına ve fazla çalışma ücretinin tazminata dahil edilmesine karar verdi.

 4/C'li çalışana tazminat müjdesi

\n  

\n
\n Türkiye İstatistik Kurumu Ankara Bölge Müdürlüğünde 25 yıl süreyle 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre “geçici personel” olarak görev yaptıktan sonra emekli olan sendika üyesine ödenen iş sonu tazminatından gelir vergisi kesilmesi ve her ay ödenen fazla çalışma ücretinin iş sonu tazminatına dahil edilmemesi nedeniyle Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) tarafından açılan davada, Ankara 17.İdare Mahkemesi yapılan işlemin iptaline karar verdi.
\n
\n  
\n
\n Karar’da, uyuşmazlık konusu iş sonu tazminatının 4857 sayılı Kanunun 112. maddesi uyarınca kıdem tazminatı niteliğinde olduğu ve bu nedenle kıdem tazminatının hesabından dikkate alınan, davacının hizmet sözleşmesinde yazılı ücretine ilaveten davacıya sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatlerden olan fazla çalışma karşılığı yapılan ödemelerin de iş sonu tazminatının hesabına dahil edilmesi gerektiği belirtildi. Söz konusu Kanun hükmü ile kıdem tazminatı olarak kabul edilen iş sonu tazminatının kıdem tazminatı için hüküm altına alınan gelir vergisinden de müstesna tutulması gerektiğinin anlaşıldığına dikkat çekilen Karar’da “Davacı için hesaplanan iş sonu tazminatının eksik hesaplandığı ve dava konusu eksik ödeme işleminin hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır” denildi. Mahkeme, hukuka aykırı bulunan dava konusu işlem nedeniyle davacının yoksun kaldığı parasal hakların dava açma tarihi olan 7 Mart 2011 tarihinden itibaren işletilmesi ve yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesi gerektiğini karara bağladı.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Silahlı kavga: 1 ölü

1 Silahlı kavga: 1 ölü

Atatürk Stadı kapalı gişe

2 Atatürk Stadı kapalı gişe

Samsun'da intihar girişimi!

3 Samsun'da intihar girişimi!

Gündem transfer

4 Gündem transfer

Arayışa devam

5 Arayışa devam

Dikkat çeken ayrıntı

6 Dikkat çeken ayrıntı

Dere içinde ölü bulundu

7 Dere içinde ölü bulundu

Hoşgeldiniz

8 Hoşgeldiniz

15 Aralık Cumartesi Samsun hava durumu!

9 15 Aralık Cumartesi Samsun hava durumu!

Liderliğe gittiler

10 Liderliğe gittiler