Kutsal zeytin yetiştirilecek

OMÜ Ziraat Fakültesi, eski çağlarda kutsal zeytin olarak adlandırılan güz yemişi nin başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye nin diğer yörelerinde üretilebilmesi için çalışma başlattı\r\n

 Kutsal zeytin yetiştirilecek
OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bağ Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik tarafından 5 yıl önce üniversitenin araştırma ve uygulama sahasında yetiştirilen meyvenin ülke genelinde yaygınlaştırılması sağlanacak.

OMÜ Ziraat Fakültesi nin araştırma ve uygulama sahasında iki dönümlük alanda güz yemişi yetiştirdiklerini ve hasadını yapmaya başladıklarını belirten Çelik, Eski çağlarda kutsal zeytin olarak da adlandırılan güz yemişi, kışın yaprağını döken çok yıllık çalı ve ağaççık formunda bir bitki olup iğdegiller familyasında yer almaktadır. Anavatanı Çin, Pakistan, Hindistan, Japonya ve Kore dir. Güz yemişi meyvelerinde domatese göre 18 kat daha fazla likopen maddesi vardır. Likopen, birçok kanser hastalığının önlenmesinde etkindir. Meyvenin içeriğindeki likopenin birçok kanser türünü önlemesinin yanında kalp sağlığına da iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere ülkemizin bütün yörelerinde bu meyveyi yaygınlaştırmaya çalışıyoruz dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Silahlı kavga: 1 ölü

1 Silahlı kavga: 1 ölü

Gündem transfer

2 Gündem transfer

Samsun'da intihar girişimi!

3 Samsun'da intihar girişimi!

Arayışa devam

4 Arayışa devam

Son idman Sakarya'da

5 Son idman Sakarya'da

Liderliğe gittiler

6 Liderliğe gittiler

Hoşgeldiniz

7 Hoşgeldiniz

Atatürk Stadı kapalı gişe

8 Atatürk Stadı kapalı gişe

Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

9 Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

15 Aralık Cumartesi Samsun hava durumu!

10 15 Aralık Cumartesi Samsun hava durumu!