Tunus ta partiler ortak komite kuracak

Tunus ta 26 Ekim deki genel seçimlerin ardından bir araya gelen bazı partiler, siyasi arenada denge unsurunun gözetilmesi ve iktidarın tekelleştirilmesinin önüne geçilmesi amacıyla ortak komite kurma kararı aldı.\r\n

Tunus ta partiler ortak komite kuracak
Tunus ta 26 Ekim Pazar günü yapılan genel seçimlerin ardından bir araya gelen bazı partiler, siyasi arenada denge unsurunun gözetilmesi ve iktidarın tekelleştirilmesinin önüne geçilmesi amacıyla ortak komite kurma kararı aldı.

Demokratik Birlik Partisi Genel Başkanı Muhammed el-Hamidi, başkent Tunus ta düzenlenen toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, söz konusu partilerin, 23 Kasım da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday göstermeleri konusunda istişarelerde bulunduğunu belirtti. 

Hamidi, Demokrasi ailesi, Tunus siyasi arenasında denge unsurunun sağlanması ve yönetimde tekelleşmenin engellenmesi konularında çalışmalarda bulunacak ortak komitenin kurulması üzerinde ittifak etti dedi. 

Hamidi ayrıca cumhurbaşkanlığı için ortak bir adayın belirlenmesi durumunda kendi adaylığından vazgeçeceğini toplantıda da söylediğini aktardı.

Toplantıya, İş ve Özgürlükler İçin Demokratik Birlik, Cumhuriyet İçin Kongre, 2011-2014 troyka hükümetinin ortakları Nahda Hareketi ve Cumhuriyetçi Parti nin yanı sıra Demokratik Birlik ile Demokratik Akım partileri katıldı.

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Şefik Sarsar, 217 sandalyeli parlamentoda Nida Tunus Partisi nin oyların yüzde 39,17 unu alarak 85 milletvekili çıkardığını, onu 69 sandalyeyle Nahda Hareketi nin takip ettiğini açıklamıştı.

Başkent Tunus ta dün yapılan ulusal diyalog görüşmelerinde ise yeni hükümeti kurmakla görevlendirilecek kişiyi, 23 Kasım da seçilecek cumhurbaşkanının görevlendirmesi konusunda anlaşma sağlanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak adaylar için propaganda çalışmaları bugün itibariyle başladı. Tek kadın adayın katıldığı seçimde mevcut Cumhurbaşkanı Muhammed el-Munsıf el-Merzuki ve seçimden zaferle çıkan Nida Tunus Partisi nin Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi nin yanı sıra ülkenin önde gelen şahsiyetleri yarışacak.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki korkunç cinayet kamerada! İşte kan donduran anlar

1 Samsun'daki korkunç cinayet kamerada! İşte kan donduran anlar

14 Aralık Cuma Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

2 14 Aralık Cuma Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı

3 Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı

İYİ Parti-CHP'den Samsun'da güç birliği! 'Büyükşehir'i alacağız

4 İYİ Parti-CHP'den Samsun'da güç birliği! 'Büyükşehir'i alacağız

Sakaryaspor-Samsunspor maçına formda hakem

5 Sakaryaspor-Samsunspor maçına formda hakem

Samsunlu tiyatrocuya gözyaşlarıyla veda

6 Samsunlu tiyatrocuya gözyaşlarıyla veda

Ailesi tarafından kayıp ilanı verilen genç ölü bulundu

7 Ailesi tarafından kayıp ilanı verilen genç ölü bulundu

Sorun var mı kaptan?

8 Sorun var mı kaptan?

Samsun'da torbacılar adliyede

9 Samsun'da torbacılar adliyede

ASIL KAVGA!

10 ASIL KAVGA!