Fransa dan Türkiye nin üç şartına destek

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye nin IŞİD ile mücadelede Türkiye nin önerdiği üç şarta destek vereceklerini söyledi.\r\n

Fransa dan Türkiye nin üç şartına destek
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye nin IŞİD ile mücadelede Türkiye nin önerdiği üç şarta destek vereceklerini söyledi.

Elysee Sarayı nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ı kabul eden Hollande, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Erdoğan ile bir süredir Suriye ve Irak konusunu görüştüklerini belirterek konunun daha iyi ele alınması için Erdoğan ı Paris e davet ettiğini kaydetti.

Fransa nın, Irak ve Suriye konusunda etkin mücadele yürütmek istediğini ifade eden Hollande, konuyla ilgili havadan müdahaleye başladıklarını, Irak ordusuna destek verdiklerini, sadece bununla kalmayıp askeri eğitim desteği de sağladıklarını anlattı. 

Hollande, IŞİD le mücadelede Irak taki tüm tarafların ortak bir paydada buluşması gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

IŞİD le mücadelede başta Irak hükümeti olmak üzere tüm tarafların buna destek olması gerekiyor. Mesela Fransa, IŞİD ile mücadeleye havadan destek verdi. Aynı zamanda askeri eğitim ve yardım da yaptık. Zaten bölgede tek bir düşmanımız olmadığının bilincindeyiz. IŞİD ve aynı zamanda Beşşar Esed var. Hala sivilleri, kadın ve çocukları hedef alan saldırılar düzenliyorlar. Uzun zamandır IŞİD ile Esed rejimi arasında bir ortaklık olduğunu düşünüyoruz.”

Türkiye nin üç şartına destek

Hollande, Türkiye nin IŞİD le mücadelede masaya koyduğu üç şartla ilgili Türkiye ile yapacağımız işbirliği çerçevesinde uçuşa yasak bölge, güvenli bölge ve gerekli malzeme desteğinin sağlanması konusuna destek verilmesi gerektiğini düşünüyoruz ifadesini kullandı. 

Özgür Suriye Ordusu na verdikleri desteği bir kez daha dile getiren Hollande, Suriye de taşların yerine oturması için ÖSO ya destek verilmesinin önemine işaret ederek Kobani de durum ne olursa olsun ÖSO ya destek verilmesi gerekli dedi.

Hollande, IŞİD le mücadelede Türkiye nin sadece Kobani nin gündeme taşınmasından duyduğu rahatsızlığı haklı bularak sadece Kobani nin değil, Irak ve Suriye de birçok bölgede aynı şeylerin yaşandığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

Bu dramın sadece Kobani de yaşanmadığını biliyoruz. Halep ve Şam gibi, Irak ve Suriye de birçok kilit şehirde benzer şeyler yaşanıyor. Ama gerekenin yapılması konusunda Türkiye ye desteğimiz tam.

Hollande, öte yandan Türkiye nin AB üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ın özellikle üstünde durduğu, Fransa nın bloke ettiği 17. fasıl (Ekonomik ve parasal politikalar) hakkında yorum yapmadan, adalet ve insan hakları konusunda bloke edilen fasılların açılmasına destek vereceklerini sözlerine ekledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

10 Aralık Pazartesi Samsun hava durumu

1 10 Aralık Pazartesi Samsun hava durumu

Samsun'da bir kişi mantar toplarken kafasından vuruldu

2 Samsun'da bir kişi mantar toplarken kafasından vuruldu

Samsun'da Hürriyet Mahallesi Muhtarı'ndan acı haber

3 Samsun'da Hürriyet Mahallesi Muhtarı'ndan acı haber

Yılport Samsunspor'dan Antalya planı

4 Yılport Samsunspor'dan Antalya planı

Samsun'da hırsızlığın böylesi!

5 Samsun'da hırsızlığın böylesi!

Samsun eski Vali Yardımcısı tutuklandı

6 Samsun eski Vali Yardımcısı tutuklandı

7'den 70'e Samsunspor

7 7'den 70'e Samsunspor

Dananın kuyruğu Sakarya'da kopacak

8 Dananın kuyruğu Sakarya'da kopacak

İlkadım Belediyesi çalışanlarına müjde

9 İlkadım Belediyesi çalışanlarına müjde

Samsun'da torbacılar adliyede

10 Samsun'da torbacılar adliyede