UMUTLANDIRAN YAĞIŞ

Son günlerde Samsun u etkisi altına alan yağışlar sayesinde barajlarda belli bir seviyeye ulaşıldığını belirten SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, Son dönemde kentimizde yaşanan yağışlı süreç barajlarımızı belli bir rezerve ulaştırdı ki bu da gelecek adına

UMUTLANDIRAN YAĞIŞ
Samsun’da son dönemde yaşanan yağışların kısa vade de olsa yüz güldürdüğünü söyleyen SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, barajlarda belli bir seviyeye ulaştıklarını ancak tasarruf konusunda aynı kararlılığın sürmesi gerektiğini belirtti. Meteoroloji Bölge Müdürü Murat Asar ise Aralık ve Ocak aylarında beklenen kar yağışlarıyla birlikte su probleminin iyice ortadan kalkacağını ifade etti.
‘YAĞIŞLAR UMUT OLDU’
Samsun’da sıkıntılı seviyelere kadar düşen barajlardaki su seviyesinin, son dönemlerdeki yağışlarla birlikte belli bir seviyeye ulaştığını belirten SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, “Son dönemde kentimizde yaşanan yağışlı süreç barajlarımızı belli bir rezerve ulaştırdı ki bu da gelecek adına bizi umutlandırdı. En azından mevcut tablonun üzerine on günlük daha su ihtiyacını karşılayacak miktar eklendi. Yağışların aynı şekilde devam etmesini umut ediyoruz. Kasım ve Aralık ayları bu anlamda önemli. Yağışlar bu aylara da aynı şekilde devam ederse barajlardaki su seviyesinin istediğimiz düzeye ulaşmasını bekliyoruz. Risk durumu olarak baktığımızda da şu an belli bir süre yetecek kadar kapasitemiz var. Bu durum vatandaşlarımızın tasarruf konusunda sağladığı istikrarı bozmasın. Aynı şekilde su tasarrufu konusunda duyarlı olmaya devam etmeliyiz” diye konuştu.
‘KAR YAĞIŞI BARAJA YARAR’
Kasım ve Aralık aylarına yönelik tahminde bulunan Meteoroloji Bölge Müdürü Murat Asar şunları söyledi: “Kasım ayının ilk üç haftasında mevsim normallerinin altında bir yağış periyodu olacak. Kasım ayının son haftasıyla birlikte yağışlar mevsim normallerine dönecek.  Aralık ve Ocak ayı geneline baktığımızda da mevsim normallerinde yağış bekleniyor. Barajlarımıza faydalı olması bakımından kar yağışı, yağmur yağışından her zaman daha faydalıdır. Çünkü baraj ve yer altı su kaynaklarının beslenmesinde gerekli olan suyun miktarı, yağan kar ya da yağmurum ne kadarının akışa geçtiğiyle doğrudan ilgilidir. Gerçekleşen yağışın tamamı hiçbir zaman akışa geçmez, meteorolojik parametrelere bağlı olarak yere düşen suyun  bir miktarı ya buharlaşarak tekrar atmosfere döner yada toprak tarafından tutularak infiltre olur yani derine sızar. Ayrıca akışa geçecek suyun miktarı yine toprak yapısı, toprağın suya doygunluk durumu yani nemi,  bitki örtüsü, atmosferik basınç, sıcaklık, topografya gibi birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Buradan hareketle atmosferden yere ulaşan, bizimde OMGİ’lerle ölçümlerinin yaptığımız yağışın miktarından daha çok yere ulaşan suyun ne kadarının akışa geçtiği ki bu akım ölçümleri kurumumuz görev alanında değildir, akışa geçen suyun havzalardan toplanarak ne kadarının baraj vb su toplama yapılarına ulaştığıyla doğrudan ilgilidir. Su verimi olarak, sıcaklığın daha düşük olması ve tedricen eriyerek akışa geçmesinden dolayı her zaman kar yağışı, yağmur yağışından daha iyidir, daha çok ve verimli su sağlar. Özetle, yağış miktarları bakımından Kasım ayının ilk 3 haftası mevsim normallerinin biraz altında gerçekleşmesi, son haftasından itibaren Aralık ve Ocak aylarında mevsim normalleri civarında seyretmesi  muhtemel yağışların oransal olarak büyük bir kısmının kar yağışı olarak görülecek olmasından dolayı su veriminin de, mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği sonucuna varabiliriz. Yani, tahminlerimize göre bu kış beklenen yağışlar sonrası , barajlarımızdaki mevcut durumun daha da iyi bir duruma dönüşeceğini bekleyebiliriz. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmemiz için kış sonrası ilkbaharla birlikte erimeye başlayan kar suyunun akışa geçmesini beklememiz gerekmektedir.

Ahmet Çağdaş ÇATOĞLUEN ÇOK OKUNANLAR

Ataşehir'de 'dur' ihtarına uymayan araca ateş açıldı: 1 ölü

1 Ataşehir'de 'dur' ihtarına uymayan araca ateş açıldı: 1 ölü

Elektrikli sobadan çıkan yangın evi kullanılamaz hale getirdi

2 Elektrikli sobadan çıkan yangın evi kullanılamaz hale getirdi

Yaşlı çift ölü olarak bulundu

3 Yaşlı çift ölü olarak bulundu

Hırsız girdiği minibüsün sahibi olan 2 kardeşi bıçakladı

4 Hırsız girdiği minibüsün sahibi olan 2 kardeşi bıçakladı

Kaynanası yüzünden kendini yakmaya kalktı

5 Kaynanası yüzünden kendini yakmaya kalktı

Bursa'nın 2019 bütçesi 2 milyar 550 milyon TL

6 Bursa'nın 2019 bütçesi 2 milyar 550 milyon TL

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

7 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..