Balyoz da yeniden yargılama başladı

Balyoz Planı davasında Anayasa Mahkemesi nin haklarının ihlal edildiği yönünde verdiği kararın ardından tahliye edilen 236 sanığın yeniden yargılanmasına başlandı.\r\n

 Balyoz da yeniden yargılama başladı
Anayasa Mahkemesi nin haklarının ihlal edildiği yönünde verdiği kararın ardından tahliye edilen 236 sanığın yeniden yargılanmasına başlandı.

Sanık sayısının fazla olması nedeniyle Anadolu Adalet Sarayı ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu nda başlayan davanın ilk duruşması, 4. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Özlem Karaçam ın sanık yoklamasıyla başladı.

Duruşmaya eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun, emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek in de aralarında bulunduğu 202 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı.

Özkök ve Yalman ifade verecek

Tanık olarak ifadelerine başvurulması kararlaştırılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, duruşmanın yapıldığı Kartal daki İstanbul Anadolu Adalet Sarayı na geldi.

İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi ndeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Özlem Karaçam, tanık olarak çağrılan Özkök ve Yalman ın duruşmaya geldiklerini ve tanık odasında bekletildiklerini belirtti. Karaçam, ilk olarak Özkök ün ardından ise Yalman ın dinleneceğini bildirdi.

Başkan Karaçam, mahkemenin 19 Haziran da verdiği yargılamanın yenilenmesi kararını okurken, duruşmada hazır bulunan sanıklara iddinamede isnat edilen suçlarını tekrar hatırlattı.

Davaya ilişkin Anayasa Mahkemesi nin verdiği ihlal kararını da okuyan Karaçam sanıklara, lehlerine olan delillerin toplanmasını isteme hakları olduğunu bildirdi. 

Duruşma, sanıklara ve avukatlarına önceki savunmalarının geçerli olup olmadığı, yargılamanın yenilenmesine ilşkin karar ile Anayasa Mahkemesi nin verdiği ihlal kararına itirazlarının olup olmadığı sorularının yöneltilmesi ve cevapların alınmasıyla devam ediyor. 

Tüm sanıklar tahliye edilmişti

Anayasa Mahkemesi, 18 Haziran da Balyoz Planı davasına ilişkin yapılan 230 bireysel başvuruyu birleştirerek tek dosya üzerinden incelemiş, dijital deliller ve tanık dinlenilmesiyle ilgili konularda sanıkların haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar vermişti.

Karar, genel kurulun 17 üyesinin oy birliğiyle alınmıştı.

Anayasa Mahkemesi nin verdiği kararın ardından, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi de Balyoz Planı davasından hüküm giyen, cezaevindeki tüm sanıkların tahliyesini kararlaştırmıştı. 

Mahkeme heyeti ayrıca, sanıklar hakkında yargılamanın yenilenmesine hükmederek, sanıkların tutukluluk ve hükümlülükte geçirdikleri süre dikkate alındığında infazın devamının mağduriyete yol açacağı gerekçesiyle infazının durdurulmasına karar vermişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

1 Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

2 Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

3 Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

4 Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

5 Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

6 Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

7 CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

BİZİM GÜNAHIMIZ NE?

8 BİZİM GÜNAHIMIZ NE?

İDO Yenikapı-Bursa-Bandırma seferleri iptal edildi

9 İDO Yenikapı-Bursa-Bandırma seferleri iptal edildi

Şiir yarışması ödülleri sahiplerini buldu

10 Şiir yarışması ödülleri sahiplerini buldu