BU ISRAR NEDEN ?

Samsun un Terme İlçesi nde termik santrale karşı sağlanan birliğe destekçi olduklarını belirten SAGEM Başkanı Kürşad Gündoğdu, Her şeyin fiyatının bilindiği ama neredeyse hiçbir şeyin değerinin bilinmediği bu çağda enerjiye sermaye gözüyle değil halk sağ

BU ISRAR NEDEN ?
Samsun un Terme İlçesi nde yapılmak istenilen termik santrale karşı sağlanan birlik ve beraberliğin destekçisi olduklarını söyleyen SAGEM Başkanı Kürşad Gündoğdu, Başta iktidar partisinin milletvekilleri, belediye başkanı olmak üzere farklı görüşlerden çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu aynı tepkiyi veriyor ve santali istemediklerini dile getiriyor. Herkes bu santrale karşıyken halen daha ısrarlı olunmasını anlamak çok zor dedi.

BÜYÜK TEHLİKE
İlçede karşı sağlanan duruş desteklediklerini ifade eden Gündoğdu, Termik santraller soğutma, buhar elde etme ve temizleme gibi çeşitli amaçlarla su kullanmakta ve tüm bu işlemler sonucunda tonlarca atık su oluşturmaktadırlar. Bu miktar ve özellikteki atıkların ne kadar işlemden geçirilirse geçirilsin, çevre kirliliğine yol açması kaçınılmazdır. Böylesine büyük bir tehlikenin sebebi olabilecek santralin şehrimizde, Terme İlçesi nde kurulmak istenmesine anlam vermek zor. Bu anlamda Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ve diğer tüm sivil toplum kuruluşlarının sağladığı birlikteliğe, dik duruşa biz de destekçiyiz. Her şeyin fiyatının bilindiği ama neredeyse hiçbir şeyin değerinin bilinmediği bu çağda enerjiye sermaye gözüyle değil halk sağlığı gözlüğüyle bakmak gerekiyor dedi.
BU ISRAR NİYE?
Santrale karşı çıkanlara rağmen ısrarla yapılmak istemesine anlam veremediğini ifade eden Başkan Gündoğdu, Birileri çıkıyor Terme İlçesi nde santral yapmak istiyor. Başta iktidar partisinin milletvekilleri, belediye başkanı olmak üzere farklı görüşlerden çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu aynı tepkiyi veriyor ve santali istemediklerini dile getiriyor. Herkes bu santrale karşıyken halen daha ısrarlı olunmasını anlamak çok zor. Kömürlü termik santraller birçok kirletici maddenin çevreye yayılmasına yol açıyor. Bu santrallerden kaynaklanan 67 farklı hava kirleticisi var ve bunların çoğu kansere, olumsuz sinir ve solunum sistemi etkilerine yol açabilen kirletici maddeler. Her şey bu kadar açıkken ve tepkiler de ortadayken kimse kusura bakmasın Terme ye santal kurulmasına izin veremeyiz. Biz de SAGEM olarak bu konuyu kendimize öncelik ediniyor ve tepkimizi net bir şekilde dile getiriyoruz. Tarım İl Müdürlüğü santralin kurulacağı alanın tarım arazisi olduğunu, DSİ Bölge Müdürlüğü santralin kül depolayacağı alanların temiz su kaynaklarına yakın olduğunu, denize sıcak su verileceği için canlı yaşamının olumsuz etkileneceği söylüyor. Halkın hassasiyetlerini de dikkate alarak, bu santralin ilçede yapılmasının önüne geçilmesi gerekiyor diye konuştu.

Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

1 Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

MHP, Aydın Büyükşehir Başkan Adayını geri çekti

2 MHP, Aydın Büyükşehir Başkan Adayını geri çekti

Düzce'de ana su borusu patladı D-100 trafiğe kapandı

3 Düzce'de ana su borusu patladı D-100 trafiğe kapandı

AK Parti'li Erürker; '2019 yılı Aydın için milat olacak'

4 AK Parti'li Erürker; '2019 yılı Aydın için milat olacak'

TİM Başkanı Gülle: 'Hedef, dış ticaret fazlası veren Türkiye'dir'

5 TİM Başkanı Gülle: 'Hedef, dış ticaret fazlası veren Türkiye'dir'

Türk halk müziği sanatçısı Selahattin Alpay Hizan'da Konser verdi

6 Türk halk müziği sanatçısı Selahattin Alpay Hizan'da Konser verdi

Aksaray'da korkutan yangın: 32 kişi mahsur kaldı

7 Aksaray'da korkutan yangın: 32 kişi mahsur kaldı

Tren kazasındaki vagonların enkazı kaldırıldı

8 Tren kazasındaki vagonların enkazı kaldırıldı

Polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı

9 Polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı

İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı

10 İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı