AK SARAY A VAR, MEMURA YOK

Memur, emekli ve asgari ücretliye yönelik zammın yüzde 3 olarak açıklanmasına tepki gösteren ESM Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Ak Saray yapımı için 1,5 Milyar TL harcıyorlar, emekli, memur ve asgari ücretliye gelince tasarruf yapıyorlar dedi\r\n

 AK SARAY A VAR, MEMURA YOK
AK Parti iktidarının 2015 yılı programına göre memura, emekliye ve asgari ücretliye 2015 yılı için verilecek zammın ocak ve temmuz aylarında uygulanmak üzere yüzde 3 olarak açıklamasına tepki gösteren ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, açlık ve yoksulluk sınırlarında yaşam mücadelesi verildiğini belirtti.
HANGİ ADALET?
Hakim, savcı ve akademisyenlerin maaş zamlarına dikkat çeken Başkan Erdoğan, Türk-İş’in araştırmasında ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 205 lira, yoksulluk sınırı da 3 bin 926 lira olarak hesaplanmıştır. Bu verilere göre Türkiye’de asgari ücretliler ve emeklilerin önemli bir bölümü açlık sınırının altında, yani ölüm sınırındaki ücretlerle yaşam mücadelesi veriyorlar. Yine memurlar yoksulluk sınırının altındaki maaşlarıyla birçoğu borçlu olarak hayatlarını devam ettiriyorlar. Memurların, emeklilerin, asgari ücretlilerin açlık ve yoksulluk sınırının altındaki ücretlerle yaşam mücadelesi verdiği, 2014 yılı maaşlarının enflasyon karşısında yüzde 5 eridiği gün gibi ortadayken, daha 15 gün önce hakimlerin, savcıların, akademisyenlerin maaşlarına ortalama bin 100 TL zam yapıp, bu insanlara sadece yüzde 3 ücret zammını reva görmek hangi adalet anlayışıyla bağdaşır? dedi.
AK SARAYA VAR, MEMURA YOK
Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı için 1,5 milyar TL harcandığını öne süren Başkan Erdoğan, söz konusunun memur, emekli ya da asgari ücretlinin maaşı olduğunda tasarruf yapıldığını iddia ederek, Memur, emekli ya da asgari ücretliye gelince tasarruf ediliyor. Sadece tabanına döşenen granitlerin bir metrekaresinin dahi 200 ABD doları olduğu, bin odalı Ak Saray olarak isimlendirilen yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı için 1.5 milyar TL’yi  lirayı gözünü kırpmadan harcamıştır. Asgari ücretlin 891 TL olduğu ve insanların bu ücret karşılığında köle gibi çalıştığı bir ülkede bu insanların maaşlarına sadece 25 lira zam öngörülürken, 1.5 milyar TL’ye saray yaptırmanın adaletini vicdan sahibi herkes sorgulamalıdır. Sonuç olarak, hükümetin öngördüğü bu sadaka zammını asla kabul etmeyeceğiz. Memurların, emeklilerin, asgari ücretlilerin insanca yaşam koşullarında yaşayabileceği ücretler için bugüne kadar gösterdiğimiz mücadeleyi daha da yükselteceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın dedi.

Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU

EN ÇOK OKUNANLAR

Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

1 Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

2 Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

3 Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

4 Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

5 Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

6 CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

7 Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

Samsun'da asansörler MMO'ya emanet

8 Samsun'da asansörler MMO'ya emanet

BİZİM GÜNAHIMIZ NE?

9 BİZİM GÜNAHIMIZ NE?

İDO Yenikapı-Bursa-Bandırma seferleri iptal edildi

10 İDO Yenikapı-Bursa-Bandırma seferleri iptal edildi