Fed den faiz artırım beklentisi

Capital Economics Amerika Başekonomisti Ashworth, ABD Merkez Bankası nın faiz artırımına ilişkin, Faiz artırımının Mart 2015 olan genel beklentiden daha yakın zamanda gerçekleşeceğine inanıyorum dedi.\r\n

Fed den faiz artırım beklentisi
Capital Economics Amerika Başekonomisti Paul Ashworth, ABD Merkez Bankası nın (Fed) faiz artırımına ilişkin, aralık ayında gerçekleştirilecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında kullanılacak dilin takip edileceğini belirterek, Faiz artırımının Mart 2015 olan genel beklentiden daha yakın zamanda gerçekleşeceğine inanıyorum dedi.

AA muhabirine Fed in parasal genişlemeden (QE) çıkışı sonrası beklentilere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ashworth, son zamanlarda küresel piyasalarda görülen dalgalanma, Avro bölgesinde ve Çin de yavaşlayan ekonomik büyümeye karşın Fed in ABD nin ılımlı ekonomik büyümesine odaklandığını ifade etti.

Ashworth, bazı Fed başkanlarının açıklamalarında yüzde 2 olan enflasyon hedefinin eskisi kadar kaygı yaratmadığının görüldüğünü belirterek, Fed, petrol fiyatlarının düşük enflasyonu tetiklemediğini düşünüyor. Aynı zamanda Fed başkanlarının iş piyasasının görünümüne ilişkin açıklamaları beklentileri düşürmeye devam ediyor. Yüzde 6 nın altına düşen işsizlik oranları da Fed için oldukça önemli dedi.

Ayrıca Fed in, istihdam hedeflerine de gitgide yaklaştığını dile getiren Ashworth, Yine de Fed faiz oranlarını artırmak için kayda değer zamanı bekliyor. Fed in aralık toplantısında kullanılacak dilin nasıl olacağını takip edeceğiz. Faiz artırımının Mart 2015 olan genel beklentiden daha yakın zamanda gerçekleşeceğine inanıyorum değerlendirmesini yaptı.

Fed üyeleri,faiz konusunda belirsiz ve parçalanmış görünüyor

Nomura Securities ABD ekonomisti Aichi Amemiya da ikinci parasal genişleme (QE2) ve üçüncü parasal genişlemenin (QE3) bir hata olduğunu savunarak, Fed in, banka rezervlerini 2,5 trilyon doların üzerine çıkarması, deflasyona veya resesyona neden olmadan parasal genişlemeden çıkıldı. Dördüncü bir parasal genişleme olacağını düşünmüyorum dedi.

Fed in parasal genişlemeden çıkış kararını aylar önce duyurduğunu aktaran Amemiya, çıkışın uzun zamandır beklendiğini dolayısıyla QE den çıkışın ne ABD de ne de yurtdışında çok fazla etkisinin görülmediğini vurguladı.

Amemiya, buna karşın Fed in yakın zamandaki operasyonlarının gelişmekte olan ülkeler üzerinde etkilerinin görülebileceğine işaret ederek, QE2 ve QE3 bir hataydı. Beklenen çıkış gelişmekte olan ülkeleri çok fazla etkilemese de önümüzdeki süreçte Fed açıklamalarının bu ülkelere bir takım yansımaları olması olası bir durum dedi.

Carnegie Mellon Üniversitesi Politik Ekonomi Profesörü Allan Meltzer, Fed başkanlarının açıklamalarının faizlerin artırılma zamanında değişikliğe işaret ettiğini belirterek, Fed üyeleri, bu konuda belirsiz ve parçalanmış görünüyor. Dışarıdan bu kararsızlığı anlamak zor oluyor dedi.

Meltzer, bu politikanın son derece belirsiz olduğunu ve bu nedenle tüm dünyada belirsizliğin arttığını kaydederek, faiz oranlarının sürpriz bir şekilde beklentilerden önce artabileceğini ifade etti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan transfer atağı! İmzaya kaldı

1 Samsunspor'dan transfer atağı! İmzaya kaldı

Samsunspor'da 200 oyuncu mercek altında

2 Samsunspor'da 200 oyuncu mercek altında

Samsun'da demiryolunda son rötuşlar

3 Samsun'da demiryolunda son rötuşlar

Hasılat 600 bin TL

4 Hasılat 600 bin TL

69 kişi ölmüştü! Cesedine 53 yıl sonra ulaşıldı

5 69 kişi ölmüştü! Cesedine 53 yıl sonra ulaşıldı

Samsun'da gölde kaybolan balıkçının cesedine ulaşıldı

6 Samsun'da gölde kaybolan balıkçının cesedine ulaşıldı

Samsun'daki inşaat kazasında ihmal mi öldürdü?

7 Samsun'daki inşaat kazasında ihmal mi öldürdü?

Vali Kaymak'tan Samsunspor taraftarına müjde

8 Vali Kaymak'tan Samsunspor taraftarına müjde

Görenler şaşırıyor!

9 Görenler şaşırıyor!

İki farklı muamele

10 İki farklı muamele